Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

PRE honoruje prezesa Polskiego Radia

29 kwietnia 2015 PRE honoruje prezesa Polskiego Radia

Metropolita Sawa w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej przyznaje order Andrzejowi Siezieniewskiemu (fot. Łukasz Kowalski)


Polska Rada Ekumeniczna
uhonorowała prezesa Polskiego Radia Andrzeja Siezieniewskiego Orderem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny, doceniając w ten sposób dobrą współpracę Kościołów z Polskim Radiem.

Uhonorowanie prezesa Radia było decyzją prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), które zwróciło się do metropolity Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, o wykorzystanie w tym celu przyznawanego przez ten Kościół Orderu Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny.

Odznaczając Andrzeja Siezieniewskiego Kościoły chciały docenić dobrą współpracę z Polskim Radiem i podkreślić społeczną rolę tej instytucji. Uroczystość przyznania Orderu miała miejsce 28 kwietnia w warszawskiej siedzibie PRE.

Polskie Radio jest naszym dobrym partnerem – powiedział prezes PRE abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego. Przypomniał, że od 1989 r. na antenach Polskiego Radia są transmitowane nabożeństwa różnych Kościołów, rozważania biblijne i audycje informacyjne poświęcone wydarzeniom religijnym.

Sekretarz PRE bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego podkreślił, jak ważne jest, że Polskie Radio przedstawia opinię różnych Kościołów. Jego zdaniem trzeba pamiętać, że wierzący mają wiele do zaoferowania współczesnemu społeczeństwu i mogą wzbogacić demokrację o głos etyczny. – Istotne jest to, żeby mógł się wypowiedzieć każdy Kościół – mówił metodystyczny duchowny.

Andrzej Siezieniewski podziękował za wyróżnienie i zapewnił, że Polskie Radio będzie nadal współpracowało z Polską Radą Ekumeniczną i przygotowywało audycje dla osób zainteresowanych opiniami różnych Kościołów. – Ta oferta będzie jeszcze większa wraz z rozwojem radia cyfrowego – zapowiedział.

Audycje i nabożeństwa Kościołów mniejszościowych pojawiły się w Polskim Radiu w styczniu 1982 r. Był to jeden z punktów Porozumień Sierpniowych. Przedstawiciele strajkujących w 1980 r. robotników domagali się transmisji w Polskim Radiu nie tylko rzymskokatolickich mszy św., ale też nadawania nabożeństw lub audycji religijnych Kościołów mniejszościowych.

źródło: IAR