Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Poznańskie Święto Biblii

1 listopada 2010

Pod hasłem „Niech się nie trwoży wasze serce, wierzycie w Boga i we Mnie wierzcie!” zaczerpniętym z Ewangelii Jana (J 14,1) odbyło się w Poznaniu IX Ekumeniczne Święto Biblii. Złożyły się na nie koncert, wykład, panel dyskusyjny i nabożeństwo Słowa.

Święto Biblii odbywało się od 25 do 30 października, a zorganizowała je Poznańska Grupa Ekumeniczna. W kościele ewangelicko-augsburskim ks. dr Ferdinand Schlingensiepen wygłosił wykład „Rzym – nieustająca tęsknota Dietricha Bonhoeffera”. Odbył się też wieczór Bonhoefferowski. W auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza przedstawiciele Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego i Rzymskokatolickiego wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Kto lub co da mi pokój serca? Czyli, jak wierzyć, aby żyć pokojem serca?”. Natomiast w Blue Note Jazz Club odbył się koncert Mate.O i Natalii Niemen.

Głównym punktem Ekumenicznego Święta Biblii było nabożeństwo Słowa, które zostało odprawione w poznańskiej katedrze rzymskokatolickiej na Ostrowie Tumskim. Kazania wygłosili abp Stanisław Gądecki, rzymskokatolicki metropolita poznański, oraz bp Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce. – Modlitwa ekumeniczna jest elementem budowania pokoju, jest sercem usiłowań zmierzających do budowania pokoju w porządku, sprawiedliwości i wolności – powiedział abp Gądecki. Obaj kaznodzieje mówili o potrzebie obecności Chrystusa i Jego pokoju w życiu człowieka. – Pismo Święte poucza, że Pan Jezus stał się grzechem za nas. Patrząc na Syna Człowieczego podwyższonego na krzyżu, widzimy podniesiony grzech, cierpienie, smutek, rozpacz, którymi został obarczony za nas Jezus Chrystus – podkreślił bp Kamiński. Podczas nabożeństwa przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich modlili się też o jedność i pokój.

źródło: KAI/poznan.luteranie.pl