Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Powstała internetowa biblioteka teologiczno-ekumeniczna

24 września 2011

Światowa Rada Kościołów oraz Globethics.net wspólnie uruchomiły Światową Cyfrową Bibliotekę Teologiczno-Ekumeniczną. Jej głównym celem jest zlikwidowanie barier w dostępie do literatury i materiałów z zakresu teologii i dziedzin pokrewnych. Dostęp do internetowej biblioteki będzie bezpłatny.

Projekt, nazwany w skrócie GlobeTheoLib, został zainaugurowany 23 września. – Nadszedł czas na uruchomienie nowego modelu ekumenicznej wymiany teologicznych zasobów, aby przygotować światowe chrześcijaństwo na XXI w. – powiedział sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit.

Biblioteka, która znajduje się pod adresem www.globethics.net/gtl, już teraz oferuje ponad 200 tys. artykułów, dokumentów i innych materiałów naukowych z zakresu teologii i ekumenizmu w różnych językach. Zasoby te będą rosnąć, bowiem biblioteka współpracuje z różnymi instytucjami udostępniającymi swoje zasoby, a ponadto każdy użytkownik może zaproponować swoje materiały do umieszczenia w bibliotece.

Celem utworzenia biblioteki jest wykorzystanie nowych technologii w wymianie informacji oraz zwiększenie dostępu do wiedzy teologicznej. Szczególną intencją było udostępnienie zasobów Kościołom i teologom z biedniejszych części świata. Twórcy projektu chcieli też odpowiedzieć na potrzeby uczelni, instytutów i seminariów teologicznych.

GlobeTheoLib oferuje nowe twórcze możliwości dzielenia się teologicznymi perspektywami między szybko rosnącymi Kościołami Południa oraz Kościołami i instytucjami teologicznymi Północy – zauważył ks. Dietrich Werner, koordynator programu „Ekumeniczna Edukacja Teologiczna” prowadzonego przez Światową Radę Kościołów.

Biblioteka wykorzystuje platformę elektroniczną Globethics.net. Ten internetowy serwis, prowadzony przez międzynarodową organizację z siedzibą w Genewie, zawiera ponad 650 tys. tekstów z zakresu etyki. Promuje wymianę myśli zarówno między ekspertami, instytucjami, jak też indywidualnymi użytkownikami. Dostęp do obu bibliotek – etycznej i teologiczno-ekumenicznej – jest darmowy. Wystarczy się zarejestrować w serwisie.

Michał Karski

_________________

Zobacz: