Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Powietrze jest złe z powodu węgla

3 grudnia 2018 Powietrze jest złe z powodu węgla

(fot. Jens Knoelker)

 

W związku ze szczytem klimatycznym COP24 do Katowic podąża 3. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Jej uczestnicy chcą zamanifestować konieczność podjęcia działań ograniczających zmiany klimatyczne. W ramach polskiego etapu odwiedzili już Bielsko-Białą, Pszczynę, Bieruń Nowy, Tychy i Oświęcim.

W Bielsku-Białej pielgrzymi spotkali się z uczniami Gimnazjum Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja, gdzie poprowadzili warsztaty na temat sprawiedliwości klimatycznej. – Na pytanie, kto coś słyszał o zmianach klimatu, zgłosiły się tylko dwie osoby – mówi Wolfgang Eber, jeden z pielgrzymów. W Bielsku-Białej uczestnicy pielgrzymki spotkali się również m.in. ze zwierzchnikiem luterańskiej diecezji cieszyńskiej bp. Adrianem Korczago, a także z przedstawicielami wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miasta.

29 listopada, po krótkiej modlitwie w kościele w Starym Bielsku, pielgrzymka ruszyła do Pszczyny. Na tym odcinku przez całą drogę szedł z pielgrzymami przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej bp Marian Niemiec. – Rano termometr pokazywał minus 10 stopni Celsjusza. Droga nie była przyjemna. Na terenach zamieszkałych z co drugiego ogrodu szczekały na nas psy. Powietrze jest złe z powodu ogrzewania węglem – relacjonuje jeden z pielgrzymów. Droga na tym odcinku wiodła też przez zaporę wodną w Goczałkowicach.

Kolejne etapy pielgrzymki to Bieruń Nowy, gdzie na miejscowym kościele katolickim zamontowano panele słoneczne, oraz Tychy, gdzie pielgrzymi obejrzeli m.in. ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Odwiedzili również były nazistowski obóz koncentracyjny Auchwitz-Birkenau.

W następnych dniach pielgrzymka przejdzie przez Czerwionkę, Gliwice i Bytom, by 7 grudnia dotrzeć do Katowic, gdzie odbywa się szczyt klimatyczny COP24.

 

Więcej o pielgrzymce: www.pielgrzymkadlaklimatu.pl.

Więcej o ekumenicznym kontekście szczytu klimatycznego w Katowicach: www.ekumenia.pl/cop24.

 

Fotorelacja z odcinka pielgrzymki Bielsko-Biała – Pszczyna (fot. Jens Knoelker)