Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Post w imię sprawiedliwości klimatycznej

20 listopada 2013

COP19Przedstawiciele różnych religii uczestniczący w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu wezwali do jednego dnia postu, aby w ten sposób zwrócić uwagę na problem sprawiedliwości klimatycznej oraz wyrazić solidarność z biednymi i słabymi. Apel poparła Polska Rada Ekumeniczna.

Od 11 do 22 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie obraduje Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (tzw. COP19). Uczestniczący w niej reprezentanci różnych religii i organizacji ekumenicznych zadeklarowali post do zakończenia obrad. Wzywają też do przyłączenia się do tej inicjatywy przez jeden dzień. Post ma być znakiem solidarności z ofiarami zmian klimatycznych, w szczególności z Filipińczykami, którzy ucierpieli w wyniku niedawnego uderzenia tajfunu Haiyan, a także wezwaniem do podjęcia odpowiednich decyzji.

„Pościmy, ponieważ mamy taką możliwość. Jest wielu ludzi żyjących w biedzie, którzy nie mogą sobie na coś takiego pozwolić. To jest nasze przesłanie do przywódców światowych i konferencji COP19: ci, którzy mogą zredukować emisję gazów cieplarnianych, muszą to zrobić ze względu na przyszłe pokolenia oraz słabość biednych” – czytamy w apelu.

Inicjatywę poparło szereg międzynarodowych i krajowych organizacji religijnych i międzywyznaniowych, m.in. Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Światowa Rada Metodystyczna, Kościół Prawosławny, a także organizacje katolickie, muzułmańskie, buddyjskie i inne. Do apelu przyłącza się również Polska Rada Ekumeniczna.

mk

 

Tekst apelu w języku angielskim