Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Porozumienie Kościołów z ZUS

30 września 2016 Porozumienie Kościołów z ZUS

Przedstawiciele Kościołów i ZUS w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej (fot. Michał Karski)


Sześć Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej podpisało porozumienie o współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Porozumienie to dotyczy popularyzacji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród przedstawicieli jednostek i instytucji kościelnych.

Porozumienie zostało podpisane 30 września w warszawskiej siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Kościoły i ZUS zobowiązały się do współpracy w zakresie popularyzacji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Popularyzacja ta będzie się szczególnie odbywać poprzez szkolenia i konsultacje prowadzone przez ZUS.

W imieniu Kościołów porozumienie podpisali: prezb. Marek Budziński (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki) oraz bp M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów). Zakład Ubezpieczeń Społecznych reprezentowała jego prezeska Gertruda Uścińska. W kwietniu podobne porozumienie z ZUS podpisał w imieniu Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa.

Po podpisaniu porozumienia był czas na dyskusję o problematyce ubezpieczeń społecznych w kontekście Kościołów i duchownych. – Mamy przygotowane szkolenia dla duchownych – zapewniała prezeska ZUS. Mówiła też o projekcie pracowniczych programów emerytalnych, które mają być dodatkową możliwością ubezpieczenia, oraz o problemie ubezpieczania misjonarzy zagranicznych. Prezes PRE bp Jerzy Samiec zwrócił uwagę, że dwa Kościoły członkowskie Rady – metodystyczny i reformowany – mają możliwość ordynowania kobiet na duchownych, co w Polsce jest ewenementem, a dla ZUS może być ważną informacją w kontekście ewentualnej ciąży duchownej kobiety. – Nie ma problemu, bowiem w przepisach jest mowa o osobie duchownej – wyjaśniła Gertruda Uścińska.


Fotorelacja z podpisania porozumienia Kościołów z ZUS (fot. Michał Karski)