Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Porozumienie klimatyczne to sygnał nadziei

22 grudnia 2015

cop21Przedstawiciele międzynarodowych organizacji ekumenicznych z zadowoleniem i nadzieją przyjęli porozumienie osiągnięte podczas oenzetowskiego szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu. Podobnie jak w latach ubiegłych, reprezentanci środowisk religijnych brali udział w obradach tej konferencji.

Szczyt klimatyczny COP21 odbywał się w Paryżu od 30 listopada do 12 grudnia. Uczestniczące w nim 195 państw osiągnęło porozumienie w sprawie redukcji emisji, obniżenia produkcji dwutlenku węgla i obniżenia globalnego ocieplenia klimatu znacząco poniżej 2 stopni Celsjusza.

„Porozumienie Paryskie stało się faktem. Mamy prawo mieć nadzieję! Dzięki Bogu! I dzięki wszystkim, którzy działali na rzecz sprawiedliwości klimatycznej” – napisał na swoim Twitterze sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit po ogłoszeniu porozumienia.

Konferencja Kościołów Europejskich od dawna zwracała uwagę na silny związek między sprawiedliwością ekonomiczną i ekologiczną. Z zadowoleniem przyjmujemy to porozumienie jako sygnał nadziei i uznanie potrzeby globalnego i wspólnego działania – powiedział sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich ks. Guy Liagre.

Przedstawiciele środowisk religijnych aktywnie brali udział w obradach konferencji COP21. ACT Alliance skierował do ONZ petycję podpisaną przez 1,78 mln osób. Postuluje się w niej podjęcie zdecydowanych działań w celu zatrzymania zmian klimatycznych i utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza względem epoki przedindustrialnej, a także zwiększenie dotacji dla najbiedniejszych krajów, aby mogły się dostosować do zmian klimatycznych.

W Paryżu 28 listopada przedstawiciele różnych wyznań i religii modlili się o sukces szczytu klimatycznego. 3 grudnia w katedrze Notre-Dame odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na rzecz ochrony stworzenia, zorganizowane przez Radę Kościołów Chrześcijańskich we Francji.

źródło: ŚRK/KKE/luteranie.pl