Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Pomoc ofiarom nazistowskiej przemocy

22 września 2015 Pomoc ofiarom nazistowskiej przemocy

Przywitanie uczestników turnusu w klinice w Wiesbaden (fot. ZN)


Zakończył się kolejny turnus rehabilitacyjny dla osób poszkodowanych przez narodowy socjalizm. Turnusy te są od lat organizowane przez niemieckie stowarzyszenie „Znaki Nadziei”. Partnerem projektu jest Polska Rada Ekumeniczna.

Tegoroczny turnus odbył się od 7 do 21 września w Klinice Rehabilitacyjnej Aukammtal MEDIAN w Wiesbaden. Wzięło w nim udział dwadzieścioro osób z Polski – byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i więzień. Najstarsza uczestniczka ma 96 lat. Do Wiesbaden przyjechały też osoby więzione jako dzieci oraz urodzone w obozach koncentracyjnych.

Program turnusu oferował nie tylko możliwości rehabilitacyjne i lecznicze, które daje klinika w Wiesbaden. Uczestnicy wyjazdu mieli też okazję do odwiedzenia miejscowego ratusza, landtagu i gminy żydowskiej. Jako świadkowie trudnej historii spotkali się z uczniami gimnazjów w Wiesbaden i Moguncji. W programie znalazły się też wycieczka do Frankfurtu i rejsy statkiem po Renie.

Stowarzyszenie „Znaki Nadziei” („Zeichen der Hoffnung”) powstało w 1977 r. z inicjatywy niemieckich Kościołów ewangelickich. Celem jego działalności jest pomoc ofiarom przemocy narodowego socjalizmu w Polsce, szczególnie byłym więźniom obozów koncentracyjnych. Stowarzyszenie organizuje dla nich wsparcie materialne, wczasy, a także opiekę na starość. – Pracujemy na rzecz pojednania i porozumienia między Niemcami i Polakami – mówi Daria Schefczyk, szefowa stowarzyszenia. Tegoroczny turnus wsparła Fundacja Willy’ego Roberta Pitzera.