Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Polsko-niemiecka modlitwa ekumeniczna

15 listopada 2010

Z okazji obchodzonego w Niemczech Dnia Żałoby Narodowej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odmówione zostały modlitwy ekumeniczne w intencji zmarłych w I i II wojnie światowej, za ofiary przemocy, współczesnych katastrof i żołnierzy poległych na misjach wojskowych.

Nabożeństwo odbyło się 14 listopada. Przed rozpoczęciem uroczystości żołnierze Wojska Polskiego i Bundeswehry umieścili przed ołtarzem wieńce. Modlitwę poprowadzili kapłani rzymskokatoliccy ks. kmdr por. Henryk Sofiński, kapelan Ordynariatu Polowego, i ks. Sylwester Matusiak, duszpasterz środowisk niemieckojęzycznych w Warszawie, oraz duchowny luterański ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Modlono się w językach polskim i niemieckim. W modlitwie wspominano żołnierzy II wojny światowej oraz ofiary katastrof, klęsk żywiołowych, przemocy i terroryzmu, wojskowych poległych podczas pełnienia misji pokojowych i stabilizacyjnych. Pamięć o poległych żołnierzach uczczono minutą ciszy.

Właśnie tu w Warszawie pragniemy oddać hołd pamięci licznych ofiar tego miasta i tego kraju – powiedział podczas krótkiego wystąpienia ambasador Niemiec w Polsce Rüdiger von Fritsch. Wśród ofiar wspominanych podczas dzisiejszej uroczystości, poza polskimi i niemieckimi żołnierzami poległymi podczas wojen oraz misji pokojowych, przypomniał ofiary wojny obronnej 1939 r., ofiary nazistowskiego terroru wśród Polaków i Żydów, ofiary Powstania w Gettcie i mieszkańców stolicy zamordowanych, poległych i zmarłych w Powstaniu Warszawskim. – Na nas, Niemcach, spoczywa obowiązek utrzymywania pamięci o nazistowskich zbrodniach i dbanie o to, by młodym pokoleniom pamięć ta służyła jako przestroga, a kolejne generacje były świadome swej szczególnej odpowiedzialności – mówił. Ambasador von Fritsch dodał, że trwały ład zbudowany w Europie jest wartością niewymierną i bezcennym dobrem. – Polacy i Niemcy kształtują go dziś razem i razem chcemy stać na straży, by nikt nie zburzył pokojowego fundamentu naszej europejskiej ojczyzny – powiedział.

W nabożeństwie poza ambasadorem Niemiec uczestniczyli także sekretarz stanu w kancelarii premiera prof. Władysław Bartoszewski, podsekretarz stanu w MON Zbigniew Włosowicz, attaché wojskowy ambasady niemieckiej płk Klaus Peter Kiser, pracownicy ambasady niemieckiej, żołnierze stołecznego garnizonu i mieszkańcy Warszawy.

Po zakończonych uroczystościach złożono kwiaty i zapalono znicze w Kaplicy Lotników przy grobach biskupa polowego WP gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego, którzy zginęli tragicznie w katastrofie smoleńskiej. W intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego odmówiona została modlitwa.

Jak poinformował rzecznik Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa, niedzielne nabożeństwo w Katedrze Polowej WP zostało zainspirowane przez Ambasadę Niemiec w Polsce. – W Niemczech w całym kraju w drugą niedzielę przed Adwentem odbywają się uroczystości żałobne, a na cmentarzach składane są wieńce – powiedział.

źródło: ordynariat.wp.mil.pl

_______________

Relacja filmowa z nabożeństwa tutaj