Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Pielgrzymka dla klimatu

27 listopada 2018 Pielgrzymka dla klimatu

 

„Idźcie!” – to hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy biorą udział w 3. Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatu. Właśnie rozpoczął się polski etap pielgrzymki. Jednym z jej współorganizatorów jest Polska Rada Ekumeniczna.

Pielgrzymka już jest w drodze – rozpoczęła się 9 września w Bonn i zmierza do Berlina. 27 listopada rozpoczął się jej polski etap. Pielgrzymi będą iść z Bielska-Białej do Katowic, aby 9 grudnia zakończyć pielgrzymkę podczas oenzetowskiej Konferencji dotyczącej Zmian Klimatu COP24 z udziałem pielgrzymów i gości z całego świata.

Podczas pielgrzymki odwiedzane są szczególne miejsca związane z tematem ekologii, w tym tzw. miejsca bólu i zachęty, które dotyczą ochrony przyrody. W programie zaplanowano również modlitwy oraz inspirujące akcje, wskazujące na widoczne zagrożenia dla środowiska. Parafie oraz lokalne stowarzyszenia organizują spotkania i wieczory tematyczne. Prezentowane są miasta i ich zaangażowanie w ochronę przyrody.

Od 3 grudnia w Katowicach będą negocjowane zasady wdrażania porozumień klimatycznych z Paryża. Organizatorzy pielgrzymki podkreślają, że działania podejmowane na rzecz klimatu muszą być wyraźnie zwiększone. Mimo zobowiązań ze strony państw świat jest cieplejszy o 3 stopnie Celsjusza. Trzeba podjąć działania zmniejszające emisję CO2 i sprawiedliwie podejść do problemów dotyczących klimatu, zagrożeń dla środowiska oraz związanych z tym przesiedleń i migracji ludności.

Projekt Ekumenicznej Pielgrzymki na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej wspiera 40 ekumenicznych organizacji, inicjatyw i firm, w tym m.in: Brot für die Welt, Bischöfliche Hilfswerk MISEREOR e.V., Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD), Niemiecka Konferencja Biskupów i Misja dla dzieci „Die Sternsinger”. Polski etap pielgrzymki przygotowuje Polska Rada Ekumeniczna. Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli w Polsce abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki Kościoła Rzymskokatolickiego, oraz bp Marian Niemiec, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 

Więcej o pielgrzymce na stronie internetowej www.pielgrzymkadlaklimatu.pl.

Więcej o ekumenicznym kontekście szczytu klimatycznego w Katowicach www.ekumenia.pl/cop24.