Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet

7 listopada 2018 Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet

(fot. Aldona Karska)

 

W Warszawie odbyła się Ogólnopolska Ekumeniczna Konferencja Kobiet. Podczas spotkania chrześcijanki różnych wyznań dyskutowały na temat zdrowia psychicznego oraz zapoznały się z liturgią przyszłorocznego Światowego Dnia Modlitwy.

Konferencja miała miejsce 27 października w Kaplicy Dobrego Pasterza warszawskiego zboru ewangelicko-metodystycznego. Przybyło około 30 sióstr, przedstawicielek Kościołów różnych wyznań. Konferencje te odbywają się od ponad czterdziestu lat. Organizatorami są Komitet Krajowy Światowego Dnia Modlitwy oraz Komisja Kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej. Jedna część konferencji zawsze dotyczy określonego tematu, zaś druga poświęcona jest przygotowaniom do Światowego Dnia Modlitwy na następny rok.

Tegoroczną Konferencję rozpoczęto krótkim rozważaniem, które poprowadziła dk. Małgorzata Gaś z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zebranych powitała Joanna Kamińska z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i poinformowała, że po dwunastu latach przewodniczenia Komitetowi Krajowemu Światowego Dnia Modlitwy w Polsce postanowiła zrezygnować z tej funkcji, a w wyniku wyborów przeprowadzonych 16 października nową przewodniczącą została Hanna Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

W tym roku tematem pierwszej części konferencji było zdrowie psychiczne. Wykład pt. „Czym jest zdrowie psychiczne, jak o nie dbać?” wygłosiła dr Lidia Zabłocka-Żytka, psycholożka kliniczna, psychoterapeutka. W swoim wykładzie mówiła, jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne, jak należy o nie dbać, jak rozpoznawać niepokojące objawy, a także kiedy i gdzie należy zwracać się o pomoc. Po wykładzie wywiązała się ożywiona dyskusja.

W drugiej części konferencji uczestniczki zapoznały się z liturgią przygotowaną przez chrześcijanki ze Słowenii na Światowy Dzień Modlitwy 2019. Iga Zalisz z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przybliżyła uczestniczkom konferencji Słowenię – jedno z najmłodszych państw Europy. Przedstawiła nie tylko kraj, jego przyrodę, ukształtowanie terenu, bogactwa naturalne, atrakcje turystyczne, ale również sytuację społeczno-polityczną, pozycję kobiet i strukturę wyznaniową.

Następnie odbyły się warsztaty. Małgorzata Platajs z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego prowadziła warsztaty związane z liturgią przygotowaną przez Słowenki, a Ewa i Elżbieta Pawlas (również z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) warsztaty muzyczne, zapoznając uczestniczki spotkania z proponowanymi pieśniami. Spotkanie zakończono nabożeństwem, podczas którego wykorzystano tekst liturgii i pieśni przygotowane przez chrześcijanki ze Słowenii.

Aldona Karska

Zobacz też:

 

Fotorelacja z konferencji (fot. Aldona Karska)