Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

O wspólny termin Wielkanocy

26 kwietnia 2011

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit wyraził nadzieję, że chrześcijanie różnych tradycji w ciągu najbliższych lat dojdą do porozumienia w kwestii wspólnej daty Wielkanocy. O to samo apelują w internecie świeccy różnych wyznań.

W tym roku Wielkanoc była obchodzona tego samego dnia zarówno przez Kościoły wschodnie jak i zachodnie. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Dlaczego? Wynika to ze stosowania innych kalendarzy w życiu liturgicznym. Kościoły wschodnie używają kalendarza juliańskiego, opóźnionego o 13 dni do kalendarza gregoriańskiego, stosowanego przez Kościoły zachodnie.

Wielkanoc jest świętem ruchomym – jej datę obie tradycje chrześcijańskie wyliczają podobnie, stosując ustalenia Soboru w Nicei (325 r.). Zgodnie z nimi, święto to przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ze względu na różne kalendarze pierwszy dzień wiosny według tradycji Kościołów wschodnich zaczyna się 13 dni później niż w Kościołach zachodnich. To powoduje, że obie tradycje chrześcijańskie najczęściej obchodzą Wielkanoc w różnych terminach: czasem jest to różnica tygodnia, czasem nawet pięciu.

Co kilka lat zdarza się, że data Wielkanocy przypadnie w tę samą niedzielę dla obu kalendarzy. W ostatniej dekadzie mieliśmy taką sytuację wyjątkowo często: w roku 2001, 2004, 2007, 2010 i 2011. W najbliższych latach ten sam termin Wielkanocy przypadnie w roku 2014 oraz 2017.

Od początku XX w. trwają zabiegi o to, by chrześcijanie na całym świecie obchodzili Wielkanoc w jednym terminie. Po II wojnie światowej temat był podejmowany m.in. na Soborze Watykańskim II (1962-65), Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK) w Nairobi (1975) oraz konferencjach przygotowawczych do Soboru Ogólnoprawosławnego (1977 i 1982).

Specjalna konsultacja na ten temat została zorganizowana przez Światową Radę Kościołów i Radę Kościołów Bliskiego Wschodu w 1997 r. w syryjskim Aleppo. Jej uczestnicy zarekomendowali Kościołom następujące rozwiązanie: ustalać datę Wielkanocy według reguły Soboru nicejskiego, z zastosowaniem astronomicznych metod wyliczania początku wiosny. Rozwiązanie to nie wprowadzi w zasadzie żadnych zmian dla Kościołów zachodnich. Natomiast Kościoły wschodnie są bardzo ostrożne w kwestii reformy kalendarza, która może prowadzić do wewnętrznych rozłamów.

W świecie podzielonym biedą i przemocą ważnym jest, abyśmy zarówno w działaniach, jak i w słowach byli jedno w naszym świadectwie o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie – powiedział sekretarz generalny ŚRK ks. Olav Fykse Tveit. Wyraził też radość, że w tym roku wszyscy chrześcijanie obchodzą Wielkanoc tego samego dnia.

Mam nadzieję, że w ciągu najbliższej dekady chrześcijanie różnych tradycji w zaufaniu i wspólnej odpowiedzialności będą razem pracować nad osiągnięciem porozumienia w kwestii wspólnej daty Wielkanocy, jako podstawę przyjmując ustalenia zawarte w dokumencie z Aleppo – podkreślił sekretarz generalny ŚRK.

Również świeccy chrześcijanie różnych wyznań z całego świata apelują o wyznaczenie wspólnej daty Wielkanocy. Powstała strona internetowa www.onedate.org, na której można podpisać petycję skierowaną do dostojników kościelnych o ustalenie jednego terminu, w którym chrześcijanie różnych tradycji mogliby razem świętować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

opr. Michał Karski

źródło: ŚRK/onedate.org