Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

O ekumenizmie w Polsce i Tygodniu Modlitw

16 stycznia 2017 O ekumenizmie w Polsce i Tygodniu Modlitw

Od lewej: ks. Grzegorz Giemza, bp Jerzy Samiec, bp Krzysztof Nitkiewicz i ks. Sławomir Pawłowski (fot. mk)

 

Są osoby, które obarczają ekumenizm winą za kryzys Kościoła, uważają go za herezję. Tymczasem to właśnie potępienie ekumenizmu jest herezją – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz na konferencji prasowej z okazji rozpoczynającego się wkrótce Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Konferencja odbyła się 16 stycznia w siedzibie rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski. O Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ruchu ekumenicznym i zaangażowaniu Kościoła Rzymskokatolickiego w ekumenizm mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. – Ekumenizm przeszedł drogę od eklezjocentryzmu do chrystocentryzmu – powiedział. Tłumaczył, że w ostatnim czasie nastąpiło między Kościołami zbliżenie na płaszczyźnie wiary, natomiast pojawiły się różnice w zakresie etyki. – Kiedyś było odwrotnie – zauważył rzymskokatolicki hierarcha. Mówiąc o ekumenizmie w Polsce przypomniał dokumenty dialogu ekumenicznego, takie jak deklaracja o chrzcie, apel o ochronę stworzenia czy przesłanie w sprawie uchodźców. Podkreślił też, że nie zawsze jest idealnie. – Są osoby, które obarczają ekumenizm winą za kryzys Kościoła, uważają go za herezję. Tymczasem to właśnie potępienie ekumenizmu jest herezją – przekonywał bp Nitkiewicz. Zwrócił uwagę, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan nie powinien być jedyną aktywnością ekumeniczną w roku. – Z Tygodniem Modlitw jest czasem jak z choinką na Boże Narodzenie. Wyciągamy ją raz w roku i ubieramy, żeby ładnie wyglądała. A przez cały rok się kurzy. Musimy mówić o ekumenizmie na katechezie – podkreślił.

Ekumenizm zaczął się od ruchów misyjnych – przypomniał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Powiedział, że celem działania PRE jest rozmowa, dialog. Mówił też o byciu mniejszością w Polsce. – Jako mniejszości religijne jesteśmy wyczuleni na właściwe traktowanie mniejszości. Dziś atakuje się poprawność polityczną, bo nas ogranicza. Ale tak naprawdę poprawność polityczna wyznacza postawy i zachowania, które uważamy za właściwe – podkreślił prezes PRE. Mówił również o przypadającym w tym roku jubileuszu 500 lat reformacji i związanych z nim obchodach. – Dziękuję prymasowi Wojciechowi Polakowi za udział w inaugurującym te obchody nabożeństwie w Cieszynie. Dziękuję też sejmikom województw śląskiego i warmińsko-mazurskiego za ogłoszenie tego roku rokiem reformacji – powiedział bp Samiec.

Ks. Sławomir Pawłowski z Kościoła Rzymskokatolickiego opowiadał o materiałach na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przygotowali je chrześcijanie z Niemiec, gdzie rozpoczęła się szesnastowieczna reformacja. Zwrócił uwagę na motyw burzenia murów. Z kolei dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza mówił o programie tegorocznego Tygodnia Modlitw.

Podczas konferencji prasowej pytano o wzrost nastrojów ksenofobicznych w Polsce. – Nasze środowiska mniejszościowe są bardzo zaniepokojone tym zjawiskiem w Polsce i Europie. Osoby, które zajmują ważne stanowiska w państwie, muszą bardzo ważyć słowa – powiedział bp Jerzy Samiec i podkreślił, że każdy człowiek jest stworzeniem bożym i należy mu się szacunek i godność. Z prezesem PRE zgodził się bp Krzysztof Nitkiewicz. – Nie tylko politycy, ale i my, duchowni, musimy uważać na to, co mówimy, bo czasem te wypowiedzi idą po krawędzi – zauważył katolicki biskup.

mk