Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy przewodniczący Śląskiego Oddziału

21 grudnia 2008

Biskup Paweł Anweiler został wybrany na nowego przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Zastąpi ks. Jana Grossa, który pełnił tę funkcję od 1981 r.

W sobotę, 20 grudnia, w Domu Parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie odbyło się Zgromadzenie Wyborcze Śląskiego Oddziału PRE. Ze swych stanowisk zrezygnowali wieloletni przewodniczący Oddziału ks. Jan Gross (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz wiceprzewodniczący ks. infułat Eugeniusz Stelmach (Kościół Polskokatolicki).

Na nowego przewodniczącego Oddziału wybrano bp. Pawła Anweilera, zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i proboszcza parafii w Bielsku. Wiceprzewodniczącym został ks. Adam Stelmach,
wikariusz biskupi Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego i proboszcz parafii w Sosnowcu. Obaj swe funkcje będą pełnić od 1 stycznia 2009 r. do 15 grudnia 2010 r., kiedy to odbędą się wybory do zarządu na nową, trzyletnią kadencję. Zgromadzenie postanowiło także, iż ks. Jan Gross będzie dożywotnio honorowym przewodniczącym Oddziału.

W drugiej części Zgromadzenia członkowie Śląskiego Oddziału PRE spotkali się z przedstawicielami Kościoła Rzymskokatolickiego z Archidiecezji Katowickiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Sosnowieckiej. Podczas spotkania przedstawiono nowy skład zarządu Oddziału oraz ustalono plan nabożeństw ekumenicznych, które będą się odbywać w ramach zbliżającego się Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia).

____________

bp Paweł Anweiler (ur. 1950), duchowny ewangelicko-augsburski. Pochodzi z Kalisza. Studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1974 r. ordynowany na księdza. Pracował m.in. w parafiach w Kaliszu, Kępnie, Częstochowie, a od 1991 r. jest proboszczem parafii w Bielsku. Od 1992 r. pełni urząd biskupa Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W latach 1986-1991 był przewodniczącym Komisji Młodzieży Polskiej Rady Ekumenicznej. Jest żonaty, ma syna.

fot. Jadwiga Badura