Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Nowa kadencja biskupa reformowanego

6 stycznia 2013

Wprowadzenie w sluzbe biskupa Kosciola Ewangelicko-Reformowanego ks. Marka Izdebskiego (fot. Michal Karski)

Uroczystość wprowadzenia w służbę biskupa: Ewa Jóźwiak, ks. Krzysztof Góral i ks. Marek Izdebski

(fot. Michał Karski)

W Warszawie ks. Marek Izdebski został wprowadzony w służbę biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego na drugą kadencję. – Jest nas, ewangelików reformowanych, mało – i tu w Warszawie, i w całym kraju. Może nam się wydawać, że jesteśmy mało znaczącą społecznością w perspektywie Kościoła powszechnego. Ale tak nie jest – mówił w kazaniu bp Izdebski.

Ks. Marek Izdebski został wybrany po raz drugi na biskupa podczas obrad Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, które miały miejsce 6 października w Łodzi (pisaliśmy o tym tutaj). W służbę został wprowadzony podczas nabożeństwa, które odbyło się w Święto Epifanii, 6 stycznia, w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym. W nabożeństwie wzięli udział wierni i duchowni Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, a także goście ekumeniczni.

Podczas uroczystości wprowadzenia w służbę przemówienie wygłosił biskup-senior ks. Zdzisław Tranda, który podkreślał, jak ważne jest zbudowanie zaufania między biskupem a wiernymi Kościoła. – Do tego są potrzebne mądrość, takt, zrozumienie ludzi, zainteresowanie ich losem. Ale najważniejszy jest Chrystus. Dlatego, niech twoje oczy będą zapatrzone w Jezusa Chrystusa – mówił były biskup.

Kazanie wygłosił bp Marek Izdebski. – Jest nas, ewangelików reformowanych, mało – i tu w Warszawie, i w całym kraju. Może nam się wydawać, że jesteśmy mało znaczącą społecznością w perspektywie Kościoła powszechnego. Ale tak nie jest: droga każdego z nas, tak jak droga mędrców ze Wschodu, może być drogą, na której znajdziemy to, co w naszym życiu najcenniejsze – mówił kaznodzieja.

Pozdrowienia w imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przekazał bp Jerzy Samiec. – Życzę tobie, abyś dalej, jako zwierzchnik twojego Kościoła, głosił Bożą światłość i sprawiał, aby poznawanie Boga było głębsze, intensywniejsze i bogatsze – powiedział zwierzchnik polskiego Kościoła luterańskiego.

W imieniu prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej pozdrowienia przekazał dyrektor Rady ks. Ireneusz Lukas, który podkreślił zaangażowanie bp. Marka Izdebskiego w ruch ekumeniczny. W imieniu władz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego życzenia biskupowi złożyli członek Konsystorza ks. Krzysztof Góral i prezes-elekt Synodu Ewa Jóźwiak.

Kościół Ewangelicko-Reformowany jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej od dnia jej założenia w 1946 r. Bp Marek Izdebski z urzędu wchodzi w skład prezydium Rady. Jest też członkiem jej zarządu, w którym pełni funkcję skarbnika.

Michał Karski