Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Norwescy duchowni w Polsce

24 września 2008

Delegacja księży z Norwegii odwiedziła Warszawę i Kraków. Wizyta ta była związana z coraz większą emigracją polską w tym kraju.

Od 22 do 23 września w Polsce gościła siedmioosobowa delegacja księży z dekanatu Vinger i Odal, należącego do diecezji Hamar Kościoła Norwegii. Norwescy luteranie obejrzeli warszawski kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, gdzie zapoznali się z historią świątyni i parafii, a także z ogólnymi informacjami, dotyczącymi życia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Norweska delegacja odwiedziła również Centrum Luterańskie przy ul. Miodowej. Ewa Śliwka, dyrektor Biura Konsystorza, Anna Wrzesińska z biura Biskupa Kościoła oraz Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii Kościoła, zaprezentowały skandynawskim gościom szereg informacji dotyczących organizacji i działalności Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Norwegowie zostali także zapoznani z działalnością Polskiej Rady Ekumenicznej, o której opowiadał ks. Ireneusz Lukas, dyrektor biura Rady.

Dzień później Norwegowie złożyli wizytę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętego Marcina w Krakowie oraz zwiedzili muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Wizyta norweskich duchownych miała charakter podróży studyjnej związanej z coraz większą ilością polskich emigrantów w Norwegii, którzy nawiązują również kontakt z tamtejszymi parafiami luterańskimi.

źródło: Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w Warszawie