Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nagrody za działalność charytatywną

25 października 2017 Nagrody za działalność charytatywną

fot. mk

 

Podczas ekumenicznej Gali Ubi Caritas organizacje charytatywne czterech Kościołów – rzymskokatolicki Caritas Polska, luterańska Diakonia, reformowana Diakonia i prawosławny Eleos – przyznały nagrody osobom zaangażowanym w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

Gala miała miejsce 21 października w Teatrze Kamienica w Warszawie. Odbyła się już po raz szesnasty, a od ponad dziesięciu lat ma charakter ekumeniczny.

Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego przyznaje nagrody w kategoriach: Darczyńca, Świadectwo i Współpraca. W tym roku wręczono również nagrodę specjalną dyrektora Caritas. Otrzymała ją franciszkanka s. Urszula Brzonkalik, która niesie pomoc Syryjczykom w Aleppo, gdzie prowadzi szereg projektów na rzecz miejscowej ludności dotkniętej wojną.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego swoją nagrodę główną i statuetkę „Miłosiernego Samarytanina” przyznała Zofii Wojtas Cieszyna, m.in. za wspieranie chorych w szpitalu oraz zbiórkę darów na rzecz osób potrzebujących na Mazurach. Ponadto wyróżnienia otrzymali Waldemar Andrzejczak z Ozorkowa oraz Gabriele i ks. Werner Schröer z Ruhlsdorf w Niemczech, zaś nagrodę specjalną berlińska instytucja diakonijna Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts.

Cztery osoby zostały laureatami nagrody im. bp. Jana Niewieczerzała, przyznawanej przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego: Danuta Kwiatkowska za pomoc osobom starszym, samotnym i schorowanym, Barbara Stahl za wspieranie dzieci, chorych, niepełnosprawnych, seniorów i represjonowanych przez PRL, Michał Tessarowicz za wspieranie Diakonii i powołanie fundacji charytatywnych oraz Wacława Żórawska za pracę z dziećmi niepełnosprawnymi oraz działalność diakonijną przy parafii.

Eleos Kościoła Prawosławnego przyznał nagrody Dłoni Miłosierdzia. Laureatami zostali: abp Paisjusz za wspieranie działalności charytatywnej oraz Kościół Ewangelicki w Niemczech, ks. Norbert Becker, Jens Lattke, ks. Barbara Phieler i Martin Phieler za współpracę z Eleos i Kościołem Prawosławnym w Polsce.

mk