Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nagroda za działalność ekumeniczną

12 grudnia 2013 Nagroda za działalność ekumeniczną

Tegoroczni laureaci i członkowie kapituły Nagrody im. św. Brata Alberta (fot. Michał Karski)

 

Dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs znalazła się wśród siedmiorga tegorocznych laureatów Nagrody im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Kapituła nagrody doceniła w tej sposób jej działalności ekumeniczną.

Uroczystość przyznania nagrody odbyła się 11 grudnia w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie. Członek kapituły nagrody ks. Jan Kasprowicz wyjaśnił zebranym, że przyznawana od 1976 r. nagroda im. św. Brata Alberta ma na celu promowanie wartości chrześcijańskich i humanistycznych w kulturze, sztuce i życiu społecznym. – Kapituła postanowiła przyznawać nagrody za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności artystycznej, naukowej, kulturalnej, społecznej, ekumenicznej i charytatywnej – mówił duchowny.

Za „wybitne osiągnięcia w zakresie upowszechniania Pisma Świętego i zbliżenia ekumenicznego w Polsce” tegoroczną laureatką została Małgorzata Platajs, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Laudację wygłosił członek kapituły nagrody Karol Karski, który mówił o działalności Małgorzaty Platajs zarówno w Towarzystwie Biblijnym, jak też w Światowym Dniu Modlitwy i Kościele Ewangelicko-Augsburskim. – Jako dyrektor Towarzystwa Biblijnego kontynuuje projekt ekumenicznego przekładu Pisma Świętego, w którego realizację zaangażowały się osoby z dwunastu Kościołów, w tym również przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 2008 r. organizowane jest Ekumeniczne Święto Biblii w Warszawie. W kilku innych miastach odbywają się Ekumeniczne Dni Biblijne. Od kilku lat w TVP2 emitowany jest w ramach redakcji ekumenicznej program o Biblii i działalności Towarzystwa Biblijnego – mówił Karol Karski.

Obok Małgorzaty Platajs tegorocznymi laureatami nagrody im. św. Brata Alberta zostali: za działalność duszpasterską bp Antoni Dydycz z Kościoła Rzymskokatolickiego; za działalność charytatywną Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”; za działalność humanitarną Magdalena Hozer-Chachulska z Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża; za działalność gospodarczo-charytatywną Stanisław Łuniewski; za działalność w zakresie konserwacji zabytków Marzena Szczerkowska z Pracowni Konserwacji Zabytków Verso; za działalność religijno-kulturalną Program II Polskiego Radia.

mk