Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Na Stadionie Narodowym będzie kaplica ekumeniczna

25 stycznia 2011

Narodowe Centrum Sportu przedstawiło 13 stycznia projekt kaplicy wielowyznaniowej, która powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyznawcy różnych wyznań i religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie.

Kaplica ekumeniczna o powierzchni 260 metrów kwadratowych usytuowana jest na poziomie minus 3, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. Wspólne nabożeństwo z okazji otwarcia kaplicy na Stadionie Narodowym przewidziane jest wiosną 2011 r.

Inspiracją dla nas była postawa papieża Jana Pawła II, który w trakcie swojego pontyfikatu wielokrotnie zwracał uwagę na to, jak ważny jest dialog między wyznawcami różnych religii. Dlatego też, przygotowując wytyczne dla projektantów, spotkaliśmy się z duchownymi różnych religii, pytając o najważniejsze kryteria, jakie powinno spełniać miejsce modlitwy. Jestem przekonany, że tylko dzięki wyjątkowej życzliwości wszystkich duchownych było możliwe znalezienie wspólnego mianownika – serdecznie za to dziękuję – powiedział wiceprezes Narodowego Centrum Sportu Robert Wojtaś.

Ponieważ Stadion Narodowy będzie miejscem wielu imprez, często z międzynarodową publicznością, uznaliśmy, że w budynku, który w naturalny sposób stanie się również wizytówką Polski, kaplica powinna mieć charakter wielowyznaniowy – dodał.

Jak tłumaczą autorzy projektu z pracowni PS Studio, wprowadzenie do kaplicy jednocześnie wszystkich symboli religijnych – menory, krzyża łacińskiego i prawosławnego – jest, według przedstawicieli tych wyznań, niemożliwe. Z tego powodu zdecydowano się użyć uniwersalnej symboliki światła, uznawanego przez różne religie za symbol boskości.

Kreując wnętrze kaplicy posłużyliśmy się dwoma klasycznymi, dopełniającymi się elementami: kolumnadą i światłem. Chcieliśmy, aby zaprojektowana przez nas przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim uniwersalna i bez użycia stałych symboli religijnych pobudzała sferę duchową i nastrajała do kontemplacji bez względu na wyznanie. Kolumnady oraz światło nawiązują do architektury sakralnej wielu religii. Kolumnada wydziela strefy funkcjonalne, symbolicznie oddziela kaplicę od reszty stadionu, a także optycznie podwyższa pomieszczenie. Światłem, które symbolizuje istotę boską, tworzymy atmosferę oraz, w zależności od potrzeb, podkreślamy kierunki modlitwy – wyjaśniła Paulina Suchenek z PS Studio.

Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy boczne. Ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ścianę za ołtarzem oraz sam ołtarz dodatkowo oświetlono, podkreślając kierunek modlitwy.

Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik – menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

Projekt kaplicy wielowyznaniowej uzgodniony został z Diecezją Warszawsko-Praską Kościoła Rzymskokatolickiego, Polską Radą Ekumeniczną, Związkiem Gmin Żydowskich oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce.

Miło mi poinformować, że z projektem zapoznali się także członkowie Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Projekt kaplicy jest w moim odczuciu bardzo udany. Zwróciłem uwagę na bardzo ciekawe oświetlenie, pozwalające w różny sposób aranżować wnętrze kaplicy. Wystrój wnętrza sprzyja refleksji, modlitwie i medytacji. Ze względu na brak elementów charakterystycznych dla jednego wyznania czy religii, projekt kaplicy spełnia wymogi miejsca, w którym mogą się modlić i odprawiać nabożeństwa ludzie różnych Kościołów, wyznań i religii. Doceniam możliwości różnorodnego kształtowania wnętrza, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Cieszę się także, że w zakrystii, pomieszczeniu przy kaplicy, przewidziane są miejsca na przechowywanie strojów, naczyń liturgicznych i innych przedmiotów kultu religijnego – ocenił projekt dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneusz Lukas.

Pozytywną opinię o projekcie wyraził również naczelny rabin Polski Micheal Schudrich. – Idea kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym sprawia, że czuję się dumny z tego, że jestem warszawiakiem. Planowanie tego miejsca odbywa się z niezwykłym rozmysłem oraz niezwykłą wrażliwością na całe spectrum religii praktykowanych tu, w Warszawie. To miejsce może być kolejnym przykładem z Psalmu 133: „Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem” – powiedział rabin.

Projekt, tak jak został mi zaprezentowany, spełnia nasze potrzeby i myślę, że spokojnie będziemy mogli się modlić i skorzystać z tej kaplicy z pełnym szacunkiem dla wyznawców innych religii – uważa przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego imam Nizar Charif.

źródło: PAP