Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Modlitwa ekumeniczna w Sejmie

2 września 2010

W Sejmie odbyła się modlitwa ekumeniczna pod tablicą upamiętniającą posłów na Sejm II RP, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Modlitwa miała miejsce 1 września, w 71. rocznicę wybuchu wojny. Udział w niej wzięli wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska oraz rodziny posłów. Modlitwę poprowadzili przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego bp Tadeusz Pikus, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Tadeusz Szurman oraz rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Pinchas Żarczyński.

Bp Tadeusz Szurman przywołał tekst zawarty w starotestamentowej Księdze Izajasza: „Wtedy rozsądzać będzie narody i rozstrzygać sprawy wielu ludów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej” (Iz 2,4). – To nasza grzeszność, przemijalność i egoizm sprawiły, że jest na ziemi, jak pisał mądry król Salomon, czas wojny, czas zabijania (…). Boże, Ty sam napełnij nas swoją miłością, abyśmy swą ireniczną postawą, pełną dobroci i budowania mostów ponad podziałami, mogli przekuwać „miecze na lemiesze, a włócznie na sierpy”, zbierające dobre żniwo na urodzajnych polach naszego patriotyzmu i budowania współodpowiedzialności za innych – mówił w modlitwie ewangelicki duchowny.

źródło: luteranie.pl