Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Międzyreligijny apel o pokój

21 września 2016

Podpisanie miedzyreligijnego Apelu o pokoj w Swidnicy

fot. Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska


„Pokój (…) jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka” – czytamy w „Apelu o pokój” podpisanym w Świdnicy przez przedstawicieli buddyzmu, chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Dalajlama XIV i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

Apel został podpisany w Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój, 21 września, podczas międzyreligijnego spotkania w luterańskim Kościele Pokoju w Świdnicy.

„Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka” – napisano w dokumencie.

Apel podpisali: rabin David Basok, Moncef Bouhajeb (przedstawiciel Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego), ks. mitrat Eugeniusz Cybulski (proboszcz parafii prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu), Dalajlama XIV, bp Ignacy Dec (biskup świdnicki Kościoła Rzymskokatolickiego), bp Włodzimierz Juszczak (biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego), abp Józef Kupny (metropolita wrocławski Kościoła Rzymskokatolickiego), pastor Edward Pawłowski (przewodniczący Przymierza Pastorów), bp Waldemar Pytel (zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) oraz bp Jerzy Samiec (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej).