Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Międzynarodowe spotkanie Towarzystw Biblijnych

20 lutego 2010

siewca (TB)W Warszawie odbyła się konferencja sekretarzy generalnych Towarzystw Biblijnych w Europie Środkowej. Jej gospodarzem było Towarzystwo Biblijne w Polsce.

Konferencja miała miejsce od 15 do 17 lutego. Przybyli na nią sekretarze generalni (dyrektorzy) Towarzystw Biblijnych z Austrii (Jutta Henner), Chorwacji (Damir Lipovsek), Szwajcarii (Eva Thomi) i Węgier (Otto Pecsuk). Towarzystwo Biblijne w Polsce reprezentowała jego dyrektor Małgorzata Platajs. W konferencji udział wziął także Peter Wigglesworth, sekretarz generalny Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych na Europę i Bliski Wschód. Z różnych względów do Warszawy nie mogli przyjechać przedstawiciele pozostałych Towarzystw z subregionu Europy Środkowej (z Czech, Niemiec, Rumunii, Słowacji oraz Słowenii).

Spotkanie miało charakter roboczy. Uczestnicy wymienili się informacjami na temat działalności Towarzystw Biblijnych w swoich krajach. Dyskutowano o możliwości współpracy na różnych polach, a także jej kontynuacji tam, gdzie miała już wcześniej miejsce (m.in. od kilku lat Towarzystwa z kilku krajów Europy Środkowej wydają wspólnie kalendarz oraz roczny plan czytań biblijnych). Zaprezentowane zostały najnowsze publikacje poszczególnych Towarzystw. Towarzystwo Biblijne w Polsce zaprezentowało przekład ekumeniczny Ksiąg Dydaktycznych Starego Testamentu oraz audiobook z Psalmami w tym samym tłumaczeniu. Dyskutowano też o Walnym Zgromadzeniu Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych, które jesienią odbędzie się w Seulu.

W poniedziałek, 15 lutego, uczestnicy konferencji spotkali się reprezentantami Kościołów członkowskich Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Byli wśród nich zwierzchnicy Kościołów, członkowie Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce, a także przedstawiciele warszawskich parafii i zborów. Podczas pobytu w Warszawie uczestnicy konferencji mieli też okazję zobaczyć siedzibę Towarzystwa Biblijnego w Polsce oraz zwiedzić miasto.

Zjednoczone Towarzystwa Biblijne (UBS) są międzynarodową wspólnotą zrzeszającą 145 krajowych Towarzystw Biblijnych na całym świecie w celu konsultacji, wzajemnej pomocy i działania na rzecz wspólnego zadania, jakim jest rozpowszechnianie Biblii. Są podzielone na cztery regiony – Afryka, Ameryka Północna i Południowa, Azja i Pacyfik oraz Europa i Bliski Wschód. Te zaś podzielone są na subregiony. Towarzystwo Biblijne w Polsce wchodzi w skład subregionu Europy Środkowej, do którego należą również Towarzystwa z Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz Węgier. Co dwa lata, naprzemiennie, odbywają się konferencje regionów i subregionów. Przynajmniej raz na osiem lat ma miejsce Walne Zgromadzenie Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych. Najbliższe odbędzie się we wrześniu w Seulu (Korea Płd.).

Towarzystwo Biblijne w Polsce jest chrześcijańską organizacją międzywyznaniową, zajmującą się tłumaczeniem, wydawaniem i rozpowszechnianiem Biblii. Istnieje od 1816 r. To najbardziej ekumeniczna organizacja w Polsce – jej członkami jest dwanaście największych Kościołów w naszym kraju. Towarzystwo Biblijne jest też członkiem stowarzyszonym Polskiej Rady Ekumenicznej.
mk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uczestnicy konferencji w warszawskiej siedzibie Towarzystwa Biblijnego w Polsce
(fot. Iga Zalisz)