Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Ks. Hause nie żyje

12 czerwca 2009

W czwartek, 11 czerwca, zmarł luterański duchowny ks. Jan Hause, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Miał 75 lat.

Ks. Jan Hause urodził się 8 lutego 1934 r. w Krakowie jako syn ks. Pawła i Marii Hause. Po ordynacji na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 1961 r. pracował w luterańskich parafiach w Krakowie, Karpaczu, Włocławku, Płocku, Radomiu-Lublinie-Kielcach, Węgrowie i Żyrardowie. Od 1975 do 1999 r. był dyrektorem Biblioteki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po odrodzeniu się Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego w 1995 r. został jego Naczelnym Kapelanem. Funkcję tę sprawował do emerytury (1999). Był też przewodniczącym warszawskich oddziałów dwóch ekumenicznych organizacji – Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oraz Polskiej Rady Ekumenicznej.

Ks. Jan Hause zostawił dwóch synów – Pawła (również księdza ewangelickiego) i Marka, synową i wnuki.

Pogrzeb ks. Jana Hause odbędzie się 25 czerwca o godz. 11:30 w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2. Odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach nastąpi ok. godz. 13:30 sprzed Domu Pogrzebowego. Pogrzeb z wojskową asystą honorową odbędzie się według ceremoniału wojskowego. Na uczestników pogrzebu, którzy nie będą dysponować własnym środkiem transportu, oczekiwać będzie przed kościołem autobus wojskowy.