Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Kościoły na świecie współczują Norwegom

23 lipca 2011

W związku z zamachami terrorystycznymi w Norwegii przedstawiciele Kościołów i organizacji ekumenicznych na świecie przekazali kondolencje rodzinom ofiar, rannym oraz wszystkim Norwegom. Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit zwrócił się do Kościołów na świecie z prośbą o modlitwę i solidarność z poszkodowanymi.

Do zamachów doszło 22 lipca w Oslo i na wyspie Utøya. W stolicy Norwegii bomba zniszczyła budynek rządowy. Zginęło osiem osób. Natomiast na oddalonej o około 40 km wyspie Utøya 32-letni napastnik otworzył ogień do uczestników odbywającego się w tym miejscu letniego obozu młodzieżówki rządzącej obecnie Partii Pracy. Zastrzelił 68 osób, wiele ranił. Liczba ofiar śmiertelnych może ulec zmianie.

Zamachowiec został ujęty. Norweska policja podała, że był nim 32-letni Norweg, fundamentalista chrześcijański o skrajnie prawicowych i antyislamskich poglądach.

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) ks. Olav Fykse Tveit, który jest norweskim pastorem luterańskim, powiedział, że atak na demokratyczne instytucje i niewinnych ludzi go zaszokował. – Będąc blisko tych wydarzeń jestem głęboko zasmucony, zdając sobie sprawę, iż wydarzyło się to w moim ukochanym kraju – powiedział ks. Tveit, który akurat przebywa w Norwegii.

Sekretarz generalny zwrócił się z prośbą do Kościołów członkowskich ŚRK o modlitwę i solidarność z poszkodowanymi. – Módlmy się, aby Norwegia mogła pozostać w przyszłości otwartym i miłującym pokój krajem – podkreślił lider ekumenicznej wspólnoty. Wezwał też do modlitwy o świat pełen sprawiedliwości, pokoju, demokracji i praw człowieka, bez nienawiści i zemsty.

Swoje kondolencje przekazali również przedstawiciele Konferencji Kościołów Europejskich – prezydent organizacji metropolita Emanuel oraz p.o. sekretarza generalnego ks. Viorel Ionita. – Kategorycznie potępiamy tego rodzaju działania, które próbują destabilizować demokratyczne państwo i terroryzować ludzi. Składamy nasze kondolencje przede wszystkim rodzinom niewinnych ofiar, jak również wszystkim Norwegom – powiedział metropolita Emanuel. Ks. Ionita wyraził nadzieję, że przyjdzie dzień, gdy wszyscy ludzie będą się wzajemnie szanowali, a przemoc tego typu nie będzie miała miejsca.

Także Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, jeden z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej, przekazał swoje kondolencje. „W milczeniu i oszołomieniu stoimy przed bezmiarem bezsensownej zbrodni. Wobec wielkiego cierpienia trudno odnaleźć słowa, które mogłyby pocieszyć pogrążony w żałobie Naród i Kościół. W tych trudnych chwilach (…) chcielibyśmy zapewnić o naszej pamięci i modlitwie, którą wypowiadaliśmy podczas nabożeństw w naszych kościołach. (…) Ewangelia poucza nas, że chrześcijańskie powołanie realizuje się w bezwarunkowym posłuszeństwie Chrystusowi, który wzywa nas do miłości wobec Boga i bliźnich. Nikt i nic nie może tego zmienić. Nikt nie może mienić się uczniem Jezusa Chrystusa i powoływać się na Jego święte imię dla realizacji szatańskich zamiarów” – napisali zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec oraz prezes Synodu ks. Waldemar Pytel.

źródło: ŚRK/CEC/luteranie.pl/PAP