Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Konferencja Światowego Dnia Modlitwy

3 grudnia 2014 Konferencja Światowego Dnia Modlitwy

Uczestniczki konferencji (fot. Aldona Karska)


Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy dyskutowano na temat młodzieży w Kościele. Omówiono także liturgię przyszłorocznego Światowego Dnia Modlitwy.

Konferencja odbyła się 22 listopada w kaplicy Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Warszawie. Spotkanie zgromadziło ok. 50 osób. Obecne były przedstawicielki wszystkich Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także Kościoła Rzymskokatolickiego i Greckokatolickiego. Przybyły nie tylko warszawianki, ale także kobiety ze Szczecina, Giżycka, Bełchatowa, Łodzi, Bydgoszczy, Rybia i Otwocka.

Zgromadzonych powitała przewodnicząca Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy (ŚDM) Joanna Kamińska. Konferencja rozpoczęła się modlitwą, którą poprowadził ks. sup. Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Temat pierwszej części spotkania brzmiał „Jak zatrzymać młodych ludzi w Kościele”. Problematykę tę przedstawili w swoich referatach ks. Emil Parafimiuk z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Prelegenci zwrócili uwagę na brak pogłębienia modlitwy, konieczność głębszego przygotowania do bierzmowania czy konfirmacji, rolę domu, wychowania, autorytetów dla młodego człowieka. W dyskusji po referatach podkreślano przede wszystkim rolę rodziny, wspólne wyjazdy, rozmowy.

Druga część konferencji poświęcona była przygotowaniom do Światowego Dnia Modlitwy 2015. Tym razem liturgię przygotowały kobiety z Wysp Bahama. Małgorzata Platajs zapoznała zebranych z liturgią, zaś Ewa Pawlas z proponowanymi pieśniami.

Dorota Balicka przedstawiła sprawozdanie z Europejskiej Konferencji ŚDM, która odbyła się w Salzburgu (Austria) od 11 do 17 czerwca. W konferencji uczestniczyła również przewodnicząca polskiego Komitetu ŚDM Joanna Kamińska. Natomiast Grażyna Wiercimok podzieliła się wrażeniami z warsztatów ŚDM, które odbyły się w Stein (Niemcy) od 26 do 29 czerwca. Brała w nich udział również Małgorzata Rajczyba. Oba sprawozdania, były ilustrowane pokazem slajdów.

Spotkanie zakończono wspólną kolacją.

Aldona Karska