Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Konferencja komisji i oddziałów PRE

7 grudnia 2015 Konferencja komisji i oddziałów PRE

ks. Ireneusz Lukas, bp Jerzy Samiec i ks. Waldemar Cisło (fot. Michał Karski)


W wielu krajach europejskich przyjmuje się uchodźców i pomaga ludziom w potrzebie. Jest mi wstyd, że w Polsce jest z tym problem – powiedział na dorocznej konferencji komisji i oddziałów regionalnych Polskiej Rady Ekumenicznej wiceprezes Rady bp Jerzy Samiec. Podczas spotkania omawiano kryzys uchodźczy w Europie, a także działalność ekumeniczną w Polsce.

Konferencja odbyła się 7 grudnia w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, komisji i oddziałów regionalnych Polskiej Rady Ekumenicznej.

Dyskusja o kryzysie uchodźczym

W pierwszej części spotkania jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu ks. prof. Waldemara Cisło z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat kryzysu uchodźczego i sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Teolog krytykował upolitycznienie kryzysu uchodźczego w kampaniach wyborczych w Polsce. – Pierwszą ofiarą terroryzmu i tego dramatu, który się odbywa, jest sam islam, gdyż jest postrzegany jako religia terrorystów – mówił. Jego zdaniem polityka multi-kulti w Niemczech i Francji się nie udała, a Unia Europejska nie upomina się o prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Duchowny opowiadał również o pomocy prowadzonej przez Kościół Rzymskokatolicki. – Pomagając nie pytamy o wyznanie – podkreślił. Krytykował kraje zachodnie za wprowadzenie embarga na leki do Syrii oraz interwencję zbrojną w Iraku. Mówił też o trudnej sytuacji chrześcijan, którzy w większości pozostali w Syrii.

Po wykładzie uczestnicy spotkania dyskutowali na temat omawianej problematyki. – W wielu krajach europejskich przyjmuje się uchodźców i pomaga ludziom w potrzebie. Jest mi wstyd, że w Polsce jest z tym problem – stwierdził bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wiceprezes PRE. Natomiast bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego podkreślił, że przygotowywany przez PRE i Kościół Rzymskokatolicki wspólny dokument na ten temat powinien zostać wydany jak najszybciej. W dyskusji pojawiały się również pytania o relokację uchodźców, a także problem chrystianofobii i islamofobii.

Ekumenizm w Polsce

W drugiej części konferencji rozmawiano o życiu ekumenicznym w Polsce – zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i lokalnym. O działalności biura Polskiej Rady Ekumenicznej mówił jego dyrektor ks. Ireneusz Lukas. Relacjonując wydarzenia minionego roku opowiadał m.in. o podpisaniu „Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli”, obchodach 50. rocznicy wydania Memorandum Wschodniego, Pielgrzymce Sprawiedliwości i Pokoju. Odniósł się do sprawy wystąpienia warszawskiego zboru baptystycznego z udziału w Warszawskim Oddziale PRE. – Złożono również wniosek o wystąpienie całego Kościoła Chrześcijan Baptystów z Polskiej Rady Ekumenicznej. Krajowa Konferencja Kościoła głosowała w tej sprawie – 80 proc. głosów było przeciw – powiedział dyrektor PRE.

Ks. Lukas poinformował również, że zgodnie z informacją strony rzymskokatolickiej podczas mszy w kościołach tego wyznania w Warszawie nie będzie możliwości głoszenia kazań przez duchownych innych wyznań. Ten temat stał się przedmiotem dyskusji uczestników spotkania. Przewodniczący Warszawskiego Oddziału PRE ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego tłumaczył, że jest to wprawdzie zgodne z rzymskokatolickim prawem kanonicznym, ale dotychczas w praktyce wielokrotnie dopuszczano duchownych innych wyznań do głoszenia kazań podczas rzymskokatolickich mszy. – Ta decyzja wynika ze sprzeciwu ortodoksyjnych katolików świeckich wobec kazań duchownych innych wyznań w kościołach rzymskokatolickich – powiedział. Bp Jerzy Samiec zasugerował, że w tej sytuacji powinno się zrezygnować z uczestnictwa w mszach i organizować nabożeństwa ekumeniczne. – Wtedy nie powinno być problemu – przekonywał.

O wydarzeniach na gruncie lokalnym opowiadali przedstawiciele oddziałów regionalnych PRE: ks. Jan Ostryk (Poznań), bp Paweł Anweiler (Śląsk), ks. Henryk Dąbrowski (Warszawa), ks. Andrzej Gontarek (Lublin), ks. Janusz Olszański (Pomorsko-Kujawskie), Paweł Leszczyński (Gorzów Wielkopolski), ks. Julian Kopiński (Kalisz) i ks. Paweł Walczyński (Świętokrzyskie). Mówiono o współpracy między Kościołami członkowskimi PRE, relacjach z Kościołem Rzymskokatolickim i samorządami. Wymieniano różnorodne inicjatywy, m.in. Akademię Ekumeniczną w Bibliotece Śląskiej, Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warszawie, drogę krzyżową w Lublinie, uczestnictwo w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy czy Gorzowskim Dniu Pamięci i Pojednania. Bp Anweiler wspomniał o udziale w Dniu Judaizmu, obchodzonym w Kościele Rzymskokatolickim tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. – Jako Polska Rada Ekumeniczna powinniśmy rozważyć uczestnictwo w Dniu Judaizmu i Dniu Islamu – powiedział ks. Ireneusz Lukas.

Podczas konferencji zaprezentowano również działalność komisji PRE. Elżbieta Byrtek z komisji wychowania chrześcijańskiego mówiła m.in. o dyskusji na temat miejsca nauczania religii w szkole związanej z inicjatywą „Świecka szkoła”. O komisji młodzieżowej mówił Jakub Niewiadomski. – Komisja jest martwa. Od 2013 r. nie udało się zorganizować żadnego spotkania – ubolewał i sugerował, by w kolejnej kadencji delegować do niej ludzi młodszych i zaangażowanych w pracę młodzieżową. Ks. Adam Malina z komisji mediów mówił m.in. o nowym programie w Polskim Radiu – „Kurierze ekumenicznym”. Biruta Przewłocka-Pachnik z komisji diakonijnej opowiadała o konsultacjach ekumenicznych na temat uchodźców. Jako propozycje tematów do podjęcia w przyszłości wymieniła migracje i bezrobocie.

Na koniec konferencji głos zabrała dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs. Przypomniała, że w przyszłym roku Towarzystwo będzie obchodzić 200-lecie swojej działalności w Polsce. – Proszę o modlitwę i włączenie tego jubileuszu w inicjatywy oddziałów regionalnych Polskiej Rady Ekumenicznej – powiedziała.

Michał Karski


Poniżej fotorelacja z konferencji (fot. Michał Karski)