Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Kobieta na czele EKD

29 października 2009

Biskup Margot Käβmann została wybrana na przewodniczącą Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Od 25 do 29 października w Ulm obradował synod Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). EKD jest związkiem 22 samodzielnych krajowych Kościołów ewangelickich tradycji luterańskiej, reformowanej i unijnej w Niemczech, do których należy ok. 25,4 mln wiernych. 28 października synod wybrał bp Margot Käβmann, zwierzchniczkę Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hanoweru, na przewodniczącą Rady EKD. Bp Käβmann otrzymała 132 głosy na 142 oddane. Jest pierwszą kobietą i najmłodszą osobą na tym stanowisku. Zastąpi bp. Wolfganga Hubera, który przechodzi na emeryturę. Synod wybrał także członków Rady EKD. Oprócz bp Käβmann znalazło się w niej siedmiu duchownych oraz sześcioro świeckich.

Bp Margot Käβmann ma 51 lat. Teologię studiowała w Tybindze, Edynburgu, Getyndze i Marburgu. Jest doktorem teologii. W latach 90. była sekretarzem generalnym Ewangelickich Dni Kościoła w Niemczech (Kirchentag). Od 1999 r. jest biskupem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hanoweru. Działa również aktywnie w ruchu ekumenicznym. Przez wiele lat była członkinią Komitetu Naczelnego, a także Komitetu Wykonawczego Światowej Rady Kościołów. Zasiadała też w Komitecie Naczelnym Konferencji Kościołów Europejskich. Ma cztery córki, jest rozwiedziona. Rodzina bp Käβmann pochodzi z Koszalina, a ona sama wspiera tamtejszą parafię ewangelicką i jej przedsięwzięcia. W styczniu 2008 r. gościła w Warszawie na zaproszenie Polskiej Rady Ekumenicznej. Wygłosiła wtedy kazanie w luterańskim kościele Św. Trójcy, spotkała się także z członkiniami Komisji ds. kobiet Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezesem PRE abp. Jeremiaszem i innymi członkami prezydium Rady oraz z bp. Stanisławem Budzikiem, Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego (pisaliśmy o tym tutaj).

Po wyborze bp Margot Käβmann na przewodniczącą Rady, dwa najważniejsze stanowiska w EKD zajmują kobiety. Od maja prezesem synodu jest bowiem Katrin Göring-Eckardt, polityk Partii Zielonych i wiceprzewodnicząca Bundestagu.

Podczas konferencji prasowej, odnosząc się do relacji z innymi wyznaniami chrześcijańskimi, bp Käβmann powiedziała, że chrześcijan więcej łączy, niż dzieli. Podkreśliła, iż pod jej kierownictwem EKD będzie kontynuować swoje zaangażowanie w światowym ruchu ekumenicznym. – Dialog ekumeniczny poszerza nasze horyzonty. Kościół jest Kościołem światowym – stwierdziła nowa przewodnicząca Rady EKD. Zapowiedziała również swoje zaangażowanie w publicznych debatach oraz kontynuację reform wzmacniających EKD.

Gratulacje bp Margot Käβmann złożyli przedstawiciele różnych Kościołów. – Ten wybór to sygnał dla Kościoła na całym świecie, że Bóg wzywa nas do przywództwa bez względu na płeć, kolor skóry czy pochodzenie – powiedział agencji Ecumenical News Information sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. Ishmael Noko. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Kościoła Rzymskokatolickiego abp Robert Zollitsch przesłał nowej przewodniczącej Rady EKD list gratulacyjny, w którym napisał: „Nasza droga, jako chrześcijan, jest drogą ekumenizmu. To jest droga, którą musimy podążać razem jako równorzędni partnerzy. Tego oczekują od nas chrześcijanie w Niemczech”. Również sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich Colin Williams przesłał bp Käβmann list gratulacyjny. Przypomniał w nim zaangażowanie hanowerskiej biskup w ruchu ekumenicznym i wyraził przekonanie, że jako przewodnicząca EKD będzie dalej aktywnie działała na tym polu.

mk/EKD/ENI/CEC

Na zdjęciu bp Margot Käβmann podczas nabożeństwa w luterańskim kościele Św. Trójcy w Warszawie, fot. mk