Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Kirchentag w Dreźnie

10 czerwca 2011

Pod hasłem „Tam będzie i twoje serce” (Mt 6,21) odbyły się w Dreźnie 33. Ewangelickie Dni Kościoła (Kirchentag). W programie imprezy znalazły się m.in. panele dyskusyjne, koncerty, wykłady i nabożeństwa. Wśród ok. 120 tys. uczestników obecni byli również Polacy.

Dni Kościoła odbywają się w Niemczech co dwa lata. Tegoroczne miały miejsce od 1 do 5 czerwca. Uczestnikom imprezy zaproponowano ok. 2,5 tys. różnego rodzaju wydarzeń: dyskusje, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, modlitwy, nabożeństwa, prezentacje organizacji kościelnych i świeckich. Podejmowane były m.in. tematy teologiczne, etyczne, społeczne, polityczne.

W Kirchentagu udział wzięła sześcioosobowa delegacja Polskiej Rady Ekumenicznej, w skład której weszli: ks. Ireneusz Lukas (dyrektor PRE), ks. Andrzej Mińko (Komisja Wychowania Chrześcijańskiego PRE), Paulina Hławiczka i Michał Dmitruk z biura PRE oraz Andżelika i Klaudia Iwaniuk z Kościoła Prawosławnego. Ks. Lukas oraz zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec spotkali się z prezydentem Ewangelickiego Kościoła Palatynatu Christianem Schadem, a także z innymi reprezentantami Kościoła. Rozmowy dotyczyły dotychczasowej współpracy i możliwości jej rozwoju. Przedstawiciele PRE spotkali się także z ks. nadradcą Michaelem Hübnerem z Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).

Dni Kościoła w Dreźnie odwiedziło ok. 600 Polaków – głównie z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ale także z Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnego. Część z nich brała czynny udział w oficjalnych wydarzeniach Kirchentagu – dyskusjach, modlitwach, nabożeństwach. Wśród panelistów dyskusji o sytuacji Kościołów mniejszościowych w Europie Środkowej znalazł się m.in. były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jan Szarek.

Na Kirchentagu obecni byli także polscy politycy. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wziął udział w spotkaniu na temat „Razem dla Europy – na drodze do europejskiego społeczeństwa obywatelskiego?”. Natomiast były premier Tadeusz Mazowiecki uczestniczył w dyskusji panelowej dotyczącej uczenia się demokracji po doświadczeniu komunizmu.

W ramach Targów Możliwości swoją działalność prezentowały Kościół Ewangelicko-Augsburski i Diecezja Wrocławska tego Kościoła. Stoisko poświęcone było rozpoczynającej się w lipcu prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W tym celu została przygotowana specjalna wystawa. Jej centralnym punktem była plansza w formie książki, do której mógł się wpisać każdy odwiedzający stoisko. Gości proszono o odpowiedź na pytanie, co Kościoły i chrześcijanie w Polsce mogą wnieść do Unii Europejskiej. Plansza z wpisami zostanie zaprezentowana 3 lipca w kościele luterańskim Św. Trójcy w Warszawie, podczas nabożeństwa ekumenicznego z okazji inauguracji prezydencji polskiej w UE.

Kolejny Kirchentag odbędzie się w Hamburgu w 2013 r.
źródło: własne/kirchentag.de/luteranie.pl
__________________________

Więcej informacji o Kirchentagu na jego stronie internetowej www.kirchentag.de