Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne
– Ekumenizm nie może być tylko styczniowym porywem grupy zapaleńców,… Czytaj więcej
Dyskusja panelowa na temat programów ekumenicznych w TVP. Od lewej: ks. Grzegorz Giemza, Damian Diaz, Anna Czerewacka, Halina Rudzka, Elżbieta Trojanowska i diakon Halina Radacz (fot. mk)
W tym roku Redakcja Ekumeniczna TVP obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji w Warszawie odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano na temat telewizyjnych programów ekumenicznych i rewolucji cyfrowej w mediach.
Spotkanie jubileuszowe miało miejsce 23 listopada w Centrum Luterańskim w Warszawie. Rozpoczęło się ekumenicznym nabożeństwem dziękczynnym. Następnie ks. Henryk Paprocki z Redakcji Ekumenicznej TVP zaprezentował przekrój programów przygotowanych przez redakcję w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
Odbyła się też dyskusja panelowa na temat programów ekumenicznych w telewizji. Wzięli w niej udział: dyrygentka chóru przy kaplicy św. Grzegorza Anna Czerewacka (Kościół Prawosławny), redaktor Wiadomości TVP Damian Diaz (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bibliotekarka BUW Halina Rudzka (Klub Inteligencji Katolickiej) i pedagożka specjalna Elżbieta Trojanowska (Kościół Starokatolicki Mariawitów). Dyskusję prowadzili dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza i członkini Redakcji Ekumenicznej TVP diakon Halina Radacz. Chwalono programy ekumeniczne za to, że można się z nich dużo dowiedzieć o życiu Kościołów mniejszościowych w Polsce. Zarzucano im formę nietrafiającą do młodego pokolenia. Zwrócono uwagę, że zbyt dużo programów jest jednowyznaniowych, i postulowano, aby przygotowywać więcej takich, które ukazywałyby, jak różne wyznania podchodzą do danego zagadnienia.
Wykład o na temat „Rewolucja cyfrowa w mediach – wyzwanie dla kościelnej komunikacji” wygłosił Ralf Peter Reimann, odpowiedzialny za internet w Kościele Ewangelickim w Nadrenii. Jego zdaniem Kościół przespał rewolucję cyfrową. – Luter na pewno byłby dzisiaj użytkownikiem Twittera – stwierdził. Zwracał również uwagę na to, że obecnie młodzi ludzie odbierają przekaz medialny głównie przez internet – nie przez radio czy telewizję.
Wykład na temat „Telewizja i przyszłość” wygłosił prof. Maciej Mrozowski, medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Na spotkaniu jubileuszowym obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów i mediów, m.in. członkowie zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej: prezes bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i skarbnik bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany).
– Ekumenizm nie może być tylko styczniowym porywem grupy zapaleńców,… Czytaj więcej
6 stycznia chrześcijanie różnych wyznań obchodzą święto Epifanii, czyli Objawienia… Czytaj więcej
Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych i najradośniejszych świąt… Czytaj więcej