Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Jubileusz prezesa PRE

10 października 2013

70. urodziny abp. Jeremiasza, ChAT, Warszawa (fot. Michal Karski)

Abp Jeremiasz z ofiarowaną mu księgą pamiątkową (fot. Michał Karski)

Abp Jeremiasz kojarzy mi się z tematyką jego rozprawy habilitacyjnej. Z jego anielską dobrocią – mówił red. Jan Turnau podczas zorganizowanej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie uroczystości z okazji 70. urodzin prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, połączonej z wręczeniem jubilatowi księgi pamiątkowej.

Abp Jeremiasz (Jan Anchimiuk), zwierzchnik prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i były rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT), 3 października skończył 70 lat. Z okazji jubileuszu 10 października odbyła się w siedzibie ChAT uroczystość, która zgromadziła liczne grono osób ze środowisk kościelnych, ekumenicznych i akademickich.

O dorobku abp. Jeremiasza opowiadał zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa oraz rzymskokatolicki prymas-senior abp Henryk Muszyński. Ten drugi zwrócił uwagę na obszary pracy ekumenicznej jubilata: w ChAT, PRE, dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim oraz przy pracach nad Ekumenicznym Przekładem Przyjaciół Nowego Testamentu.

Bez wsparcia abp. Jeremiasza nie byłoby Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w jej obecnym kształcie – podkreślał obecny rektor tej uczelni ks. prof. Bogusław Milerski. Zwrócił też uwagę, że to za kadencji jubilata jako rektora ChAT i prezesa PRE wypracowano balans między autonomią uczelni i jej zależnością od Kościołów.

Przedstawiciel Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) ds. kontaktów z Polską bp Hans-Jürgen Abromeit przypomniał zaangażowanie abp. Jeremiasza w międzynarodowych kontaktach ekumenicznych. – Oddany prawdzie i wspólnocie, dzięki czemu mógł budować mosty między prawosławnymi i ewangelikami, a także między narodami, szczególnie między Polakami i Niemcami – mówił o jubilacie niemiecki duchowny.

Abp Jeremiasz kojarzy mi się z tematyką jego rozprawy habilitacyjnej. Z jego anielską dobrocią – powiedział red. Jan Turnau, który pracował z jubilatem przy Ekumenicznym Przekładzie Przyjaciół Nowego Testamentu. Podkreślając skromność prawosławnego hierarchy, przypomniał historię, gdy zespół tłumaczy pracował w jego domu nad przekładem i jego żona podawała kawę. – Wszyscy jej w tym pomagaliśmy, ale władyka był najaktywniejszym kelnerem. Proszę sobie wyobrazić: arcybiskup, rektor, prezes PRE – kelner! – opowiadał rozbawiając zebranych red. Turnau.

Pozdrowienia przekazali również w imieniu prezydenta Polski Jerzy Uklański oraz poseł na sejm Eugeniusz Czykwin. Ten drugi zwrócił uwagę, że abp Jeremiasz, owszem, jest niezwykle łagodną i cierpliwą osobą, ale potrafi być również stanowczy, gdy trzeba.

Z okazji 70. urodzin abp. Jeremiasza Chrześcijańska Akademia Teologiczna wydała księgę pamiątkową „Ku Słowu, ku Kościołowi, ku światu”. Na 619 stronach opublikowano kilkadziesiąt artykułów autorstwa teologów tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej. W książce znalazł się również wywiad z jubilatem, przeprowadzony przez redaktorów tomu prof. Kalinę Wojciechowską i dr. Wsiewołoda Konacha. – Mieliśmy wrażenie, że rozmawiamy z osobą wybitną, ale i niezwykle skromną – mówiła prof. Wojciechowska podczas prezentacji książki.

Na koniec uroczystości głos zabrał jubilat. – Dziękuję za miłe słowa. Mam poczucie, że na nie nie zasłużyłem. Wielu rzeczy nie udało mi się zrobić – powiedział. Podkreślił też, że w swoim życiu miał szczęście do spotkań z ludźmi.

Michał Karski