Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Jesienne spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP i PRE

29 listopada 2022

 

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Omówiono m.in. konsekwencje ekumeniczne agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, przebieg Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, działalność Polskiego Forum Chrześcijańskiego, przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz proces synodalny w Kościele Rzymskokatolickim.

Spotkanie Komisji odbyło się 28 listopada w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie. Poniżej publikujemy komunikat z obrad.

 

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
(28 listopada 2022 r.)

 

W dniu 28 listopada 2022 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: bp Jacek Jezierski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną) oraz bp Andrzej Malicki (prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny). Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Marek M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) i ks. Grzegorz Giemza. Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wzięli udział: bp Andrzej Czaja, bp Andrzej Siemieniewski i ks. Sławomir Pawłowski SAC.

Omówiono ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę w świecie, w Europie i w Polsce. Podkreślono bardzo dobrą współpracę między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym, w tym kwestię uczestnictwa dzieci ukraińskich w lekcjach nauczania religii w szkołach.

Wysłuchano podsumowania 11. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, które odbyło się od 31 sierpnia do 8 września br. w Karlsruhe w Niemczech. Jego hasło przewodnie brzmiało: „Miłość Chrystusa prowadzi świat do pojednania i jedności”.

Przedstawiono relację z działalności Polskiego Forum Chrześcijańskiego, szczególnie z konferencji „Kościół w obliczu kryzysu uchodźczego – bo sami byliście cudzoziemcami”, która odbyła się 17 października br.

Omówiono przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie przebiegał pod hasłem: „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się 22 stycznia 2023 r. w Lublinie. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki. Postanowiono, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw ekumenicznych były przekazane na pomoc w Ukrainie.

Zostały przedstawione wyniki syntezy procesu synodalnego w Kościele katolickim w niektórych diecezjach. Zakończył się etap diecezjalny; teraz toczy się etap kontynentalny.

Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 14 marca 2022 r. w Warszawie.

ks. Grzegorz Giemza

 

Zobacz też: Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej