Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ewangelie do słuchania

8 stycznia 2011

Nakładem Towarzystwa Biblijnego w Polsce ukazało się na płytach CD „Pismo Święte Nowego Testamentu. Cztery Ewangelie. Przekład ekumeniczny”. To już drugi – po Księdze Psalmów – audiobook z księgami biblijnymi w tym przekładzie.

Projekt ekumenicznego przekładu Pisma Świętego prowadzony jest przez Towarzystwo Biblijne w Polsce od 1995 r. Dotychczas w wersji książkowej ukazały się Nowy Testament w 2001 r. oraz Księgi Dydaktyczne Starego Testamentu w 2008 r. (pisaliśmy o tym tutaj). Ponadto w 2008 r. wydane zostały Cztery Ewangelie alfabetem Braille’a, a w 2009 r. pierwszy audiobook z Księgą Psalmów (pisaliśmy o tym tutaj).

Najnowszy audiobook z Czterema Ewangeliami w przekładzie ekumenicznym składa się z jedenastu płyt kompaktowych. Tekst – podobnie jak w przypadku Psalmów – czyta Dariusz Górski, solista Warszawskiej Opery Kameralnej.

Towarzystwo Biblijne chce jeszcze w tym roku wydać w formacie audio Dzieje Apostolskie, Listy, Apokalipsę św. Jana oraz Księgi Dydaktyczne Starego Testamentu.

Kontynuowane są też prace nad przekładem ekumenicznym pozostałych ksiąg Starego Testamentu. W bieżącym roku planowane jest wydanie tomu z Księgami Deuterokanonicznymi.

Każda księga biblijna w przekładzie ekumenicznym to efekt długiej i niełatwej pracy tłumaczy i redaktorów reprezentujących różne wyznania chrześcijańskie. Tekst Nowego Testamentu i Ksiąg Dydaktycznych Starego Testamentu został zaakceptowany przez jedenaście Kościołów w Polsce.

Zgodnie z decyzją Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej, ofiary zbierane podczas nabożeństw Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2011 w Kościołach członkowskich PRE mają zostać przeznaczone właśnie na prace związane z przygotowaniem i wydaniem ekumenicznego przekładu Starego Testamentu.

Towarzystwo Biblijne w Polsce jest światową chrześcijańską organizacją międzywyznaniową, zajmującą się tłumaczeniem, wydawaniem i rozpowszechnianiem Biblii. W Polsce istnieje od 1816 r. To najbardziej ekumeniczna organizacja w naszym kraju – jej członkami jest dwanaście Kościołów różnych tradycji chrześcijańskich. Towarzystwo Biblijne jest członkiem stowarzyszonym Polskiej Rady Ekumenicznej.

____________________

„Pismo Święte Nowego Testamentu. Cztery Ewangelie. Przekład ekumeniczny”, Towarzystwo Biblijne w Polsce, Warszawa 2010; 11 płyt CD

Czytaj więcej o ekumenicznym przekładzie Biblii tutaj

Zobacz też: Towarzystwo Biblijne w Polsce