Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu

31 grudnia 2019 Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu

Modlitwa prowadzona przez przeora wspólnoty z Taizé brata Aloisa podczas Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu (fot. Dariusz Bruncz)

 

– Praca ekumeniczna tak naprawdę polega na poznawaniu drugiego człowieka – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec na jednym z warsztatów w ramach Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. To międzynarodowe spotkanie tysięcy młodych chrześcijan różnych wyznań, organizowane co roku przez ekumeniczną wspólnotę Taizé.

42. Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się we Wrocławiu od 28 grudnia do 1 stycznia. Bierze z nim udział ok. 15 tys. młodych ludzi z 60 krajów Europy i innych kontynentów. Hasło spotkania brzmi „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”.

W ramach tego wydarzenia odbywa się wiele spotkań, modlitw, nabożeństw, debat itp. 29 grudnia w kościele luterańskim Opatrzności Bożej miały miejsce warsztaty „Osądzanie innych czyni z nas ślepców, podczas gdy miłość oświeca”. O życiu i świadectwie Dietricha Bonhoeffera opowiadał przewodniczący Wrocławskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej bp Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

30 grudnia odbyły się warsztaty „Wszystko, co możliwe, róbmy razem i nie róbmy niczego, nie biorąc pod uwagę innych”. Wzięli w nich udział młodzi ludzie z Łodzi oraz prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Wiecie, na czym tak naprawdę polega praca ekumeniczna? Na poznawaniu drugiego człowieka. Kiedy ktoś jest inny, z innego narodu lub wyznania, pojawiają się lęki i rezerwa – mówił bp Samiec. Przekonywał, że drogą do pokonania tych lęków jest rozmowa i poznanie. – Rozmowa i poznanie sprawiają, że są likwidowane bariery i możemy ze sobą naprawdę wiele robić. Tak jak to robimy w Polskiej Radzie Ekumenicznej – podkreślił.

Po wystąpieniu prezesa PRE młodzi ludzie z Łodzi opowiadali o swoich doświadczeniach ekumenicznych. Następnie uczestnicy warsztatów w grupkach dyskutowali o tym, co zrobić, by ożywić ekumenizm w Kościołach.

Podczas konferencji prasowej przeor wspólnoty Taizé brat Alois powiedział, że wiele serc zostało we Wrocławiu poruszonych gościnnością, zaufaniem i modlitwą. – Potrzebujemy w Europie wzajemnego zrozumienia. Panuje zbyt wiele uprzedzeń i podziałów. Jako chrześcijanie możemy wnieść wkład w budowanie jedności naszego kontynentu – podkreślił.

Europejskie Spotkanie Młodych już po raz piąty odbywa się w Polsce, a po raz trzeci we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska gościła wcześniej młodych chrześcijan w 1989 i 1995 r. Spotkania odbywały się również w Warszawie (1999) i Poznaniu (2009). Przyszłoroczne spotkanie odbędzie się w Turynie.

Wspólnota z Taizé jest międzynarodową wspólnotą ekumeniczną. Została założona w 1940 r. przez pastora ewangelicko-reformowanego Rogera Schutza (brata Rogera). Obecnie należy do niej ok. 100 braci różnych wyznań chrześcijańskich, pochodzących z ok. 25 krajów. Celem wspólnoty jest dążenie do rozwoju życia wewnętrznego dzięki wspólnej modlitwie oraz praca na rzecz pokoju, zgody i praktycznego pojednania chrześcijan. Na jej czele do tragicznej śmierci w 2005 r. stał brat Roger. Obecnie przeorem wspólnoty jest brat Alois.

źródło: KAI/ekumenizm.pl/własne

Zobacz też: Wspólnota z Taizé

 

Wideorelacja z warsztatów „Wszystko, co możliwe, róbmy razem i nie róbmy niczego, nie biorąc pod uwagę innych” (ekumenizm.pl)

 

Fotorelacja z Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu (fot. Dariusz Bruncz)