Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Ekumeniczny kontekst konferencji COP19

11 listopada 2013

Uczestnicy nabozenstwa w kosciele Sw. Trojcy (fot. Sean Hawkey)

Przedstawiciele religii uczestniczący w COP19 i inni uczestnicy nabożeństwa w kościele Św. Trójcy (fot. Sean Hawkey)

 

Przedstawiciele różnych religii, którzy uczestniczą w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, spotkali się, by debatować o problematyce konferencji z punktu widzenia ludzi wiary. Wzięli też udział w nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosiła luterańska biskupka Ingeborg Midttømme.

Spotkanie miało miejsce 10 listopada w Lutheraneum – podziemiach kościoła luterańskiego Św. Trójcy w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych religii z wielu krajów. Byli wśród nich także przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).

Uczestnicy spotkania zapoznali się z problematyką Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (tzw. COP19), która od 11 do 22 listopada będzie się odbywać na Stadionie Narodowym w Warszawie. Debatowali też o tym, jaka na tej konferencji jest rola ich – ludzi wiary, reprezentujących różne religie.

Abp Serafim Kykotis z Kościoła Prawosławnego w Zimbabwe zauważył, że trzeba zwrócić ludziom uwagę, iż zmiany klimatu są problemami wszystkich. Z kolei bp Ingeborg Midttømme z luterańskiego Kościoła Norwegii mówiła, że ludzie wiary przede wszystkim muszą zaznaczać swoją obecność w dyskusjach na ten temat. – Zmiany klimatu są kwestią techniczną i polityczną, ale przede wszystkim etyczną. A my, przedstawiciele różnych religii, reprezentujemy większość ludzi na świecie – powiedziała.

Nigel Crawhall z Międzynarodowej Unii na rzecz Ochrony Przyrody (IUCN) podkreślał, że ludzie wiary powinni przekonywać polityków i innych uczestników COP19, że rozwiązanie w sprawie zmian klimatu jest możliwe. – Polska jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie. Tymczasem konferencja COP19 jest tu prawie niewidoczna. Polacy nie rozumieją problemu zmian klimatu. My, jako ludzie wiary, powinniśmy być widoczni i dawać świadectwo w tej sprawie – przekonywał.

Po spotkaniu w kościele luterańskim Św. Trójcy odbyło się nabożeństwo, w którym obok uczestników COP wzięli udział miejscowi parafianie, ludzie związaniu w ruchem ekumenicznym w Polsce, w tym reprezentanci Polskiej Rady Ekumenicznej: jej wiceprezes bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz sekretarz bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Przybyłych przywitał dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas, który przedstawił przybyłych gości. Abp Serafim Kykotis przekazał pozdrowienia, w których mówił o konieczności wzięcia odpowiedzialności za stworzenie.

Kazanie wygłosiła bp Ingeborg Midttømme. – Troska o stworzony świat jest częścią danej nam od Boga misji jako zarządców i polega między innymi na odpowiedzialności za zachowanie integralności całego stworzenia. Dziś widzimy, jak działalność ludzka i nasza chciwość w wykorzystywaniu zasobów naturalnych sprawiają, że zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt i roślin, a także całe ekosystemy. Idea, że ludzie są panami stworzenia, wymaga korekty – mówiła norweska biskupka.

Podczas nabożeństwa modlono się w intencji zachowania stworzenia, ludzi pracujących na rzecz ochrony środowiska naturalnego, osób dotkniętych skutkami zmian klimatycznych, uczestników konferencji COP19, sprawiedliwości i pokoju na świecie. W modlitwach pamiętano także o ofiarach tajfunu Haiyan, który w piątek uderzył w Filipiny powodując śmierć ok. 10 tys. ludzi. Głos zabrał również imam Ibrahim Said z Norwegii, który cytując Koran mówił o potrzebie wspólnego stanowiska ludzi różnych religii w sprawie ochrony stworzenia, ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych.

Szczyt klimatyczny COP19 potrwa do 22 listopada. W tym czasie odbędą się m.in. dwie konferencje przedstawiające religijny punkt widzenia na sprawy ekologiczne (szczegółowe informacje tutaj).

Michał Karski

Czytaj: kazanie bp Ingeborg Midttømme oraz intencje modlitewne, wygłoszone podczas nabożeństwa w kościele Św. Trójcy 

 

Poniżej fotorelacja ze spotkania i nabożeństwa (fot. Michał Karski)