Strona główna > Aktualności > Ekumeniczny kongres w Lublinie

10 listopada 2017

Ekumeniczny kongres w Lublinie

Ekumeniczny kongres w Lublinie

Panel na temat ekumenicznych doświadczeń ewangelików. Od lewej: ks. Grzegorz Brudny, prof. Kalina Wojciechowska, bp Jan Szarek i ks. dr Grzegorz Giemza (fot. Michał Karski)

 

– Jedność jest czymś, co istnieje, bo jedność Kościoła musi istnieć skoro jest to ciało Chrystusa. W tym rozumieniu ekumenia byłaby drogą do uzyskania świadomości, że jesteśmy jedno. Jest to droga odkrywania siebie i innych – mówił dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza podczas Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Lublin – miasto zgody religijnej”.

Kongres odbył się od 29 do 31 października w Lublinie. Jego uczestnicy obradowali w Zamku Lubelskim oraz w budynkach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Każdego dnia debatowano na temat poszczególnych tradycji chrześcijańskich. Poruszono również kwestię ich podejścia do ruchu ekumenicznego.

Pierwszy dzień poświęcono prawosławiu, m.in. w perspektywie współczesnego świata, antropologii, liturgii. Referat na temat „Prawosławie w dialogu ekumenicznym” wygłosił abp prof. Jerzy Pańkowski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Podkreślił, że nie można mieć pretensji do Kościoła Prawosławnego, iż chce zachować własną samoświadomość, na którą wpływa jego bogactwo i pełnia. – Uczestnictwo prawosławia w dialogu ekumenicznym polega na dawaniu świadectwa swojej wiary. Cerkiew nigdy nie zgodzi się na jakiekolwiek kompromisy w sprawach wiary – powiedział. Jego zdaniem protestancki model budowania jedności poprzez przyjmowanie wspólnie uzgodnionych dokumentów jest nieskuteczny, a ekumenizm powinien mieć wymiar praktyczny, czego wyrazem są działania duszpasterskie i charytatywne.

Podczas drugiego dnia Kongresu debatowano o katolicyzmie – zarówno rzymskim, jak i tradycji starokatolickiej. Jeden z bloków tematycznych poświęcono zaangażowaniu Kościoła Rzymskokatolickiego w ruch ekumeniczny. Referat wygłosił bp dr Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. – Mamy pewien problem z pojmowaniem ekumenizmu w Polsce. To nie ekumenizm jest herezją, tylko jego odrzucenie – podkreślił. Mówiono również o zaangażowaniu ekumenicznym Kościołów starokatolickich – zarówno na świecie, jaki i w Polsce.

Ostatni dzień Kongresu poświęcono protestantyzmowi. Mówiono m.in. o współczesnym obrazie Kościołów protestanckich, a także o historii i zróżnicowaniu tego nurtu chrześcijaństwa. Debatowano też o ekumenicznym zaangażowaniu protestantów. Dr Jerzy Sojka z ChAT wygłosił referat na ten dialogów ekumenicznych prowadzonych przez Kościoły protestanckie. Natomiast o doświadczeniach ekumenicznych ewangelików opowiadali podczas dyskusji panelowej proboszcz parafii luterańskiej w Lublinie ks. Grzegorz Brudny, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza, emerytowany biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i były prezes PRE bp Jan Szarek oraz biblistka z ChAT prof. Kalina Wojciechowska. – Jedność jest czymś, co istnieje, bo jedność Kościoła musi istnieć skoro jest to ciało Chrystusa. W tym rozumieniu ekumenia byłaby drogą do uzyskania świadomości, że jesteśmy jedno. Jest to droga odkrywania siebie i innych – zauważył ks. Grzegorz Giemza. Na walor wzajemnego uczenia się w kontaktach ekumenicznych wskazywała prof. Kalina Wojciechowska. Przywołała porównanie chrześcijaństwa w jego różnorodności do symfonii. – Bardzo ważne, by ta polifonia zamieniała nam się w symfonię, a nie w kakofonię – podkreśliła.

Po zakończeniu obrad Kongresu w kościele ewangelickim w Lublinie odbyło się nabożeństwo z okazji 500. rocznicy reformacji. Oprócz lubelskich ewangelików i uczestników Kongresu obecni byli i pozdrowienia przekazali zwierzchnik luterańskiej diecezji warszawskiej bp Jan Cieślar, rzymskokatolicki metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel oraz zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Holandii abp Joris Vercammen. Kazanie wygłosił bp Jan Szarek, który podkreślił ekumeniczny wymiar jubileuszu 500 lat reformacji. – Powrót do Chrystusa, naszego wspólnego Zbawiciela, może być i jest jedyną drogą do pojednania i wspólnego świętowania – powiedział.

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny w Lublinie został zorganizowany przez miejscowe diecezje Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lubelski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz miasto Lublin.

Michał Karski

Czytaj więcej

Stosunek Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej do ekumenizmu

Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas… Czytaj więcej

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami religii i mniejszości narodowych

W Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta Polski z przedstawicielami… Czytaj więcej

Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne

– Ekumenizm nie może być tylko styczniowym porywem grupy zapaleńców,… Czytaj więcej