Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Ekumenicznie nabożeństwo dla obcokrajowców

16 lutego 2018 Ekumenicznie nabożeństwo dla obcokrajowców

Uczestnicy nabożeństwa (fot. Franziska Clauss)

 

W Warszawie odbyło się pierwsze nabożeństwo ekumeniczne dla obcokrajowców. Na wspólną modlitwę przybyli zamieszkujący stolicę anglikanie, luteranie z Niemiec i Polski, katolicy z Niemiec oraz przedstawiciele działającego w naszym kraju Kościoła Międzynarodowego. Ta nowa inicjatywa wpisała się w tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo odbyło się 3 lutego w Centrum Luterańskim w Warszawie. Liturgia została przygotowana w językach polskim, angielskim, niemiecki i ukraińskim i bazowała na materiałach używanych 31 października 2016 r. podczas luterańsko-rzymskokatolickiego nabożeństwa ekumenicznego w Lund. Zainaugurowano wtedy obchody jubileuszu 500 lat reformacji w obecności przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej i papieża Franciszka.

Kazanie podczas warszawskiego nabożeństwa dla obcokrajowców wygłosił ks. Sylwester Matusiak SAC, duszpasterz niemieckojęzycznej parafii rzymskokatolickiej w Warszawie. Odwołał się do tematu tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego – antyświadectwa chrześcijan na Karaibach w okresie kolonializmu. Kaznodzieja podkreślił, że Bóg i dziś jest w stanie wyprowadzać swój lud z różnego typu niewoli, tak jak to uczynił w czasach Mojżesza.

Na nabożeństwo przybyli także goście: dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza oraz luterański duchowny z Charkowa ks. Pavlo Shvarts. Wydarzenie zakończyło się wspólną agapą.

Nabożeństwo zostało zorganizowane przez Niemieckojęzyczne Duszpasterstwo Ewangelickie, które od siedmiu lat działa w Warszawie pod egidą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Skupia ono niemieckojęzycznych luteran przebywających czasowo oraz na stałe na Mazowszu. Nabożeństwa w języku niemieckim odbywają się dwa razy w miesiącu w sali synodalnej Centrum Luterańskiego przy ulicy Miodowej 21. Inicjatorem powstania wspólnoty był ks. Wojciech Pracki. Obecnie duszpasterzem jest ks. Karol Długosz.

 

Zobacz też:

 

Fotorelacja z wydarzenia (fot. Franziska Clauss)