Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Ekumeniczne życzenia na Święto Epifanii 2018

28 grudnia 2017

Życzenia Komisji Dialogu
Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej
na Święto Epifanii w 2018 r.

„Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6)

Z okazji święta Epifanii – Objawienia Pańskiego, najstarszego chrześcijańskiego święta związanego z tajemnicą wcielenia Syna Bożego – Komisja Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej składa wszystkim mieszkańcom naszej ojczyzny najserdeczniejsze życzenia pokoju i radości. Jezus Chrystus, Syn Boży, pokonuje granicę nieba i przychodzi do całego świata. Objawia się jako Zbawiciel niezależnie od naszych podziałów i daje nam moc, abyśmy mogli przekraczać nasze bariery.

Zaczerpnięte z Księgi Wyjścia słowa Pieśni Mojżesza – „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6) – są hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2018 r. na całym świecie. Naród wybrany Starego Testamentu doświadczył Bożej mocy, gdy w cudowny sposób wyszedł z niewoli i przeszedł bezpiecznie Morze Czerwone, unikając pościgu armii faraona. Niech radosne uwielbienie Bożej mocy stanie się rzeczywistością także dzisiaj, w naszej ojczyźnie, która przed stu laty doświadczyła odrodzenia po wielu latach niewoli. Bóg, który przyszedł na świat w Betlejem jako niemowlę – wydałoby się słabe i narażone na niebezpieczeństwa – pozostaje Bogiem, który ciągle objawia swoją wielkość. Czynił to wielokrotnie w przeszłości i czyni to także dzisiaj. Takiego doświadczenia opieki Pańskiej życzymy wszystkim dzieciom Boga.

Składając te życzenia, wzywamy wierzących w moc Syna Bożego, który objawił się wszystkim narodom, do usilnej modlitwy za wszystkie Kościoły i wszystkich wierzących, aby dali się prowadzić Bożą ręką. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach organizowanych w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w dniach 18–25 stycznia 2018 r. Niech będzie to czas wspólnej modlitwy także za naszą ojczyznę w rozpoczynającym się jubileuszowym roku odzyskania niepodległości: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyźnie miłej”.

Bp Jerzy Samiec
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej

Bp Krzysztof Nitkiewicz
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Dialogu z Polską Radą Ekumeniczną

Współprzewodniczący Komisji Dialogu

______________

Zobacz: Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej