Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczne spojrzenie na Ziemię Świętą

7 marca 2012

Wernisaż wystawy. Od lewej: bp J. Samiec, abp Jeremiasz, ks. R. Pawlas i ks. S. Ostapczuk (fot. mk)

W Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Jerozolimskie Święto Świąt”, przedstawiającej fotografie reporterskie z Izraela autorstwa duchownych dwóch wyznań: ks. Sławomira Ostapczuka z Kościoła Prawosławnego oraz ks. Romana Pawlasa z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Na wystawie zaprezentowano ponad 60 zdjęć, które obaj autorzy wykonali podczas podróży do Izraela w kwietniu 2006 r. Fotografie przedstawiają uroczystości wielkanocne – przede wszystkim prawosławne – związane z okresem wielkanocnym: od łazarzowej Betanii po Chrystusową Jerozolimę. Szczególną uwagę autorzy poświęcili prawosławnej liturgii „Cudu świętego ognia”, odprawianej w Wielką Sobotę.

Wernisaż wystawy miał miejsce 6 marca w Luteraneum – podziemiach warszawskiego kościoła luterańskiego Św. Trójcy. Obecni byli na nim liczni przedstawiciele środowiska ekumenicznego, m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, zwierzchnik luterańskiej diecezji warszawskiej bp Jan Cieślar, wielu duchownych i wiernych różnych wyznań, reprezentanci władz samorządowych i mediów.

Abp Jeremiasz podczas otwarcia wystawy zwrócił uwagę, że prezentowane fotografie pokazują najważniejsze święta chrześcijańskie – Wielkanoc i okres ją poprzedzający. Podkreślił też wyjątkowość relacji luterańsko-prawosławnych.

Autorzy fotografii są duchownymi tych dwóch wyznań chrześcijańskich. Ks. Sławomir Ostapczuk jest diakonem w prawosławnej parafii w Białymstoku Zaściankach, natomiast ks. Roman Pawlas pełni funkcję proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Tomaszowie Mazowieckim.

Wystawę można oglądać w Warszawie od 6 do 18 marca w godz. 16-19 w Luteraneum (podziemia kościoła ewangelicko-augsburskiego Św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1) oraz od 20 do 30 marca w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ul. Miodowa 21c). Następnie fotografie zostaną zaprezentowane w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku (ul. św. Mikołaja 5), gdzie będzie je można oglądać od 2 do 22 kwietnia w godz. 8-19.

mk