Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Ekumeniczne głosy po wydarzeniach w Bejrucie i Paryżu

14 listopada 2015

oikoumenePo zamachach terrorystycznych w Libanie i Francji wyrazy współczucia i apel o pokojowe współżycie przekazali przedstawiciele międzynarodowych organizacji ekumenicznych – Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich.

12 listopada w dwóch zamachach bombowych zginęło w Bejrucie 41 osób. Dzień później w kilku miejscach Paryża miały miejsce akty terroru, w wyniku których życie straciło co najmniej 127 osób, a liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ kilkudziesięciu rannych jest w stanie krytycznym. Do zamachów w obu miastach przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W związku z tymi wydarzeniami oświadczenie wydał Komitet Wykonawczy Światowej Rady Kościołów, obradujący właśnie w szwajcarskim Bossey. „Razem, jako jedna rodzina ludzka, jako ludzie różnych wyznań, a także bezwyznaniowi, powinniśmy pokazać, że nasz szacunek do ludzkiego życia i godności jest silniejszy niż te pełne zła akty terroru, to wypaczenie religii” – podkreślono w oświadczeniu. Jego autorzy apelują o wzajemny szacunek i troskę oraz podkreślają, że tego rodzaju akty terroru nigdy nie mogą być usprawiedliwione w imię Boga bądź religii. „Przemoc w imię religii jest przemocą przeciwko religii” – czytamy w oświadczeniu. Członkowie Komitetu Wykonawczego ŚRK przeciwstawiają takiej przemocy wartości demokratyczne, międzykulturowe i prawa człowieka. Odnoszą się też do kwestii uchodźców. „Nie pozwólmy, aby te wydarzenia osłabiły naszą troskę i gościnność wobec tych, którzy uciekają od przemocy i opresji” – apelują.

Wyrazy solidarności przekazał Radzie Kościołów Chrześcijańskich we Francji ks. Guy Liagre, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich. Potępiając zamach, podkreślił, że ta tragedia powinna skłonić KKE do jeszcze większych działań na rzecz pokoju i pojednania. Przytoczył też słowa z ogłoszonej w 2001 r. Karty Ekumenicznej: „Na fundamencie naszej chrześcijańskiej wiary angażujemy się na rzecz Europy wrażliwej na problemy ludzkie i społeczne, w której respektuje się prawa człowieka i podstawowe wartości: pokój, sprawiedliwość, wolność, tolerancję, uczestnictwo i solidarność”.

mk