Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Ekumeniczne Dni Reformacji we Wrocławiu

2 listopada 2010

Już po raz drugi we Wrocławiu zorganizowano Dni Reformacji. W programie tej ekumenicznej inicjatywy znalazły się nabożeństwa, koncert, konferencja, pokaz filmu oraz odsłonięcie popiersia ewangelickiego teologa Dietricha Bonhoeffera.

Dni Reformacji odbyły się od 23 do 31 października. Ich pomysłodawcą i organizatorem była Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna (EWST), zaś współorganizatorami trzy wrocławskie zbory protestanckie: Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej, I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Zbór ,,Antiochia” Kościoła Zielonoświątkowego. Patronat honorowy nad imprezą objął zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Ryszard Bogusz.

„Intencją organizatorów Dni Reformacji jest przypomnienie wrocławianom, że impulsem dla szesnastowiecznej Reformacji, była potrzeba powrotu do źródeł wiary chrześcijańskiej, która – poza teologią – przejawiać się miała w postawie autentycznej troski o drugiego człowieka. Dlatego też, swoistym mottem tegorocznych Dni Reformacji będzie zaangażowanie społeczne protestantów, a wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie kwesta na rzecz wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci” – czytamy na stronie internetowej Dni Reformacji.

Obchody rozpoczęły się od koncertu zespołu hip-hopowego MocSquad i MC Kola. Odbył się również pokaz filmu „Sophie Scholl – ostatnie dni”. 28 października w Galerii Sławnych Wrocławian w ratuszu odsłonięto popiersie Dietricha Bonhoeffera, urodzonego we Wrocławiu ewangelickiego teologa, który podczas wojny działał w podziemiu antyhitlerowskim, za co został stracony w kwietniu 1945 r. W uroczystości wzięli udział m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, luterańscy biskupi diecezjalni: bp Paweł Anweiler, bp Tadeusz Szurman i bp Ryszard Bogusz, a także bp Hans Wilhelm Pietz z Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Władze miejskie reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski. – Dietrich Bonhoeffer w pełni zasłużył na to, by znaleźć się w tutejszym ratuszu wśród tak wybitnych postaci jak pisarz Ferdinand Lassalle, męczennica Edith Stein, poeta Karl von Holtei, fizyk i laureat nagrody Nobla Max Born – mówił uczestniczący w uroczystości konsul generalny Niemiec Bernhard Brasack. W siedzibie EWST zorganizowano poświęconą Bonhoefferowi sesję naukową pt. „Nic nie jest warte życia oprócz miłości”.

W święto Reformacji, 31 października, w kościele ewangelicko-augsburskim Opatrzności Bożej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczący w nim rzymskokatolicki metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski przypomniał o latach wojen i waśni pomiędzy ewangelikami i katolikami. – To już jednak przeszłość, w tej chwili wyzwaniem dla ewangelików, katolików, prawosławnych i chrześcijan innych denominacji są ateizm, laicyzm, sekularyzm – podkreślił katolicki hierarcha. Natomiast bp Ryszard Bogusz w wygłoszonym kazaniu mówił o trwającej Dekadzie Lutra, przygotowującej ewangelików na całym świecie do obchodów 500-lecia Reformacji. – Dekada nie będzie festynem nostalgii, ale świętem wiary i chrześcijańskiej wolności – zaznaczył, cytując słowa byłego zwierzchnika Ewangelickiego Kościoła Niemiec bp. Wolfganga Hubera.

źródło: dnireformacji.ewst.pl/luteranie.org

___________________

Zobacz: strona internetowa Dni Reformacji www.dnireformacji.ewst.pl