Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna pomoc dla niewidomych w Rwandzie

8 stycznia 2012

Ofiary zbierane podczas ekumenicznych nabożeństw Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostaną przeznaczone na rzecz ośrodka dla niewidomych dzieci w Rwandzie, prowadzonego przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Taką decyzję podjęło prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej na wniosek Warszawskiego Oddziału PRE.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia, ale nabożeństwa i inne spotkania ekumeniczne w jego ramach odbywają się w różnych regionach Polski przez cały miesiąc. Co roku zbierane ofiary podczas tych spotkań przeznaczane są na inny cel. W zeszłym roku był to ekumeniczny przekład Starego Testamentu – projekt prowadzony przez Towarzystwo Biblijne w Polsce.

W tym roku prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej podjęło decyzję o przekazaniu ofiar na rzecz ośrodka dla niewidomych dzieci w Rwandzie. Prowadzą go Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, które znane są m.in. z prowadzenia ośrodka dla niewidomych w podwarszawskich Laskach.

W Rwandzie jest około 64 tys. niewidomych, w tym 20 tys. dzieci. Najczęstszą przyczyną utraty wzroku są komplikacje po zapaleniu opon mózgowych czy nieszczepionej odrze, wiele dzieci traci wzrok na skutek niedożywienia oraz alergii na słońce. Kolejną przyczyną są choroby genetyczne.

Los niewidomego w tradycji afrykańskiej związany jest z przekleństwem, które ciąży nad rodziną. Dlatego niewidome dzieci są najczęściej ukrywane przez rodziny, które się ich wstydzą. Niewidomi są też skazani na żebractwo od najmłodszych lat.

Siostry Franciszkanki przyjechały do Rwandy w 2006 r. W 2008 r. otworzyły w Kibeho Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niewidomych, a rok później szkołę podstawową, w której obecnie uczy się 40 dzieci. Docelowo ośrodek może zapewnić naukę i utrzymanie 100 uczniom. Miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w ośrodku wynosi 120 zł.

PRE/triuno.pl

Na zdjęciu: niewidome dzieci z Rwandy piszą i czytają w alfabecie Braille’a (fot. archiwum FSK)


Ofiary można przekazać na konto bankowe Polskiej Rady Ekumenicznej

Bank Pekao S.A. v O/Warszawa

Nr 76 1240 1066 1111 0000 0005 9112

_____________________

Czytaj więcej:

Zobacz: niewidome dzieci z Rwandy (fotogaleria)