Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna Liturgia Męczenników

16 maja 2019 Ekumeniczna Liturgia Męczenników

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich do udziału w Ekumenicznej Liturgii Męczenników „Uczniowie Zmartwychwstałego” – wspólnej modlitwie chrześcijan, podczas której będą wspominane imiona i historie chrześcijan z całego świata, których życie i śmierć były naznaczone Ewangelią.

Męczeństwo nie jest tylko przeszłością, wspomnieniem pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale teraźniejszością obecną w życiu wielu dzisiejszych uczniów Jezusa. Są sługami wolności, oddanymi ewangelizacji, sprawie dialogu i pokoju, świadkami Ewangelii przeżywanej w miłości aż do przelania krwi.

W zbyt wielu krajach na świecie umiera się także po prostu idąc do kościoła. W ostatnich latach kościoły chrześcijańskie stały się celem dla tych, którzy poprzez terroryzm chcą zasiewać nienawiść i podziały oraz przyciągać uwagę publiczną. Uczestnictwo w niedzielnej liturgii dla wielu chrześcijan jest nie tylko rytem, ale i aktem odwagi. Tak jest w Egipcie, Pakistanie, Nigerii, a dzień Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijan, stało się tak również na Sri Lance. Nie tylko chrześcijanie stają się ofiarami zamachów, ale także przekonanie, że pokojowe współżycie wyznawców różnych religii jest możliwe.

Chrześcijanie różnych wyznań chcą wyrazić swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek ślepej przemocy i nienawiści motywowanej religijnie i we wspólnej modlitwie prosić Pana o pokój i pojednanie, o to, by umocnił ich w wierze, zapalał ogień miłości i pomógł pokładać nadzieję w Jego zwycięstwie nad złem.

 

Ekumeniczna Liturgia Męczenników odbędzie się 21 maja o godz. 19:15 w kościele rzymskokatolickim św. Marcina w Warszawie, ul. Piwna 9/11.