Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Ekumeniczna konferencja katechetyczna

17 maja 2009

W ośrodku Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie-Radości odbyło się IV Ekumeniczne Forum Katechetyczne. Uczestniczyło w nim ponad pięćdziesięciu przedstawicieli różnych Kościołów przybyłych z całej Polski.

Forum miało miejsce od 15 do 16 maja. Zostało zorganizowane przez Komisję Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej. W spotkaniu wzięło udział ponad pięćdziesięciu przedstawicieli Kościołów członkowskich PRE z wszystkich części Polski, a także przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego i Zielonoświątkowego. Wśród uczestników byli metodycy, doradcy metodyczni, wizytatorzy, nauczyciele akademiccy, kierownicy instytucji edukacyjnych i katecheci.

Celem tej dwudniowej konferencji była wymiana doświadczeń w pracy katechetycznej różnych Kościołów, a także zapoznanie się z aktualną sytuacją prawną dotyczącą nauczania religii w szkole.

Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali referatu dr. Jarosława Matwiejuka, posła na Sejm i prodziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, na temat „Konstytucyjno-ustawowa regulacja nauczania religii w Polsce”. Ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wygłosił referat „Edukacja religijna w szkole neutralnej światopoglądowo”, a także prowadził dyskusję dotyczącą matury z religii oraz kwestii związanych z nauczaniem etyki i religii w szkole.

Drugiego dnia gościem konferencji była minister Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, oraz Grażyna Płoszańska z Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego w MEN. W odpowiedzi na pytania i problemy poruszone przez uczestników spotkania min. Szumilas wyraziła gotowość utworzenia komisji kontaktów MEN z Polską Radą Ekumeniczną, która zajęłaby się rozwiązywaniem problemów dotyczących edukacji religijnej w szkole, prowadzonej przez przedstawicieli Kościołów członkowskich PRE.

Podczas Forum zaprezentowano także ekumeniczną publikację katechetyczną „W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie” (pisaliśmy o tym tutaj).

(luk)

fot. Elżbieta Byrtek

zobacz galerię zdjęć z Forum

___________________

Teksty referatów wygłoszonych podczas Forum:

  • dr Jarosław Matwiejuk „Konstytucyjno-ustawowa regulacja
    nauczania religii w Polsce” pobierz

  • ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski „Edukacja religijna w szkole neutralnej światopoglądowo” pobierz
  • ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski „Kształcenie międzykulturowe w szkole z perspektywy pedagogiki religii” pobierz