Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Ekologiczne modlitwy

1 września 2015 Ekologiczne modlitwy

fot. mk


Konferencja Kościołów Europejskich zachęca wszystkich do wzięcia udziału w przypadającym 1 września dniu modlitwy o stworzenie i jego uzdrowienie. W modlitwach w tej intencji uczestniczą Kościoły różnych tradycji – anglikańskiej, katolickiej, prawosławnej i protestanckiej.

Tradycja modlitw o ochronę środowiska naturalnego w tym dniu sięga 1989 r., gdy zaprosił do nich ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Dymitr I. Obecnie uczestniczą w nich chrześcijanie różnych wyznań. W tym roku papież Franciszek ogłosił, że 1 września Kościół Rzymskokatolicki będzie obchodził dzień modlitwy o ochronę stworzenia.

Pragnienie sprawiedliwości klimatycznej jednoczy chrześcijan w całej Europie, szczególnie teraz, gdy przygotowujemy się do konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w grudniu w Paryżu – zaznaczył ks. Guy Liagre, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich. Dodał również, że ten dzień modlitwy przypomina chrześcijanom, że ich działania muszą mieć zarówno wymiar duchowy, jak i praktyczny.

Utworzona w 1959 r. Konferencja Kościołów Europejskich jest wspólnotą 114 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz 40 organizacji stowarzyszonych w całej Europie. Polska Rada Ekumeniczna współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich. Wszystkie Kościoły członkowskie PRE są także członkami KKE.

źródło: KKE