Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Edynburg 2010

11 czerwca 2010

Blisko trzystu przedstawicieli różnych wyznań przyjechało z całego świata do Edynburga, by wziąć udział w międzynarodowej konferencji ekumenicznej z okazji setnej rocznicy I Światowej Konferencji Misyjnej, która miała miejsce właśnie w tym mieście.

W 1910 r. w szkockim Edynburgu odbyła się I Światowa Konferencja Misyjna, która zgromadziła przedstawicieli wielu wyznań chrześcijańskich i jest uważana za początek zorganizowanego światowego ruchu ekumenicznego. W tym roku przypada setna rocznica tego wydarzenia. O Konferencji edynburskiej i jej rocznicy mówiono w Polsce podczas tegorocznych spotkań w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, odbyły się też poświęcone jej konferencje naukowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj).

Również światowa społeczność ekumeniczna nie zapomniała o setnej rocznicy Światowej Konferencji Misyjnej. Od 2 do 6 czerwca w Edynburgu odbyła się międzynarodowa konferencja ekumeniczna upamiętniająca wydarzenie sprzed wieku. Spotkanie zgromadziło 297 delegatów reprezentujących 60 narodów z całego świata i różne tradycje wyznaniowe: anglikanizm, katolicyzm, prawosławie i protestantyzm. Nie zabrakło sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów ks. Olava Fykse Tveita, który podczas porannej modlitwy drugiego dnia konferencji powiedział: – Misja i jedność przynależą do siebie. Być jednością w Chrystusie to świadczyć razem o Chrystusie.

Więcej o rocznicowej konferencji w Edynburgu na stronie internetowej imprezy www.edinburgh2010.org.

mk