Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Chrześcijanie a internet

15 marca 2017 Chrześcijanie a internet

fot. mk

 

W podwarszawskich Falentach odbędzie się 22. Europejska Konferencja Chrześcijańska ds. Internetu. Podczas obrad uczestnicy będą dyskutować o internecie jako przestrzeni publicznej, poznawać jego nowe możliwości oraz zastanawiać się nad tym, jak Kościoły powinny funkcjonować w sieci i czym są nowe media.

Konferencja będzie miała miejsce od 25 do 28 kwietnia w centrum konferencyjno-szkoleniowym w Falentach pod Warszawą. Jej temat brzmi: „Internet jako przestrzeń publiczna. Rozszerzona rzeczywistość i refleksja teologiczna dotycząca zagadnień istotnych w dyskusji publicznej”.

Europejska Konferencja Chrześcijańska ds. Internetu (European Christian Internet Conference – ECIC) to sieć webmasterów kościelnych, duchownych internetowych, dziennikarzy, programistów, osób związanych z Kościołami chrześcijańskimi, a zarazem funkcjonujących w internecie. Podczas każdej z konferencji uczestnicy poznają nowe możliwości internetu, zastanawiają się nad tym, jak Kościoły powinny funkcjonować w internecie, czym są nowe media. Ostatnia konferencja (21-sza) w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych.

Organizatorzy wywołując temat rozszerzonej rzeczywistości zwracają uwagę, że Kościoły były i są obecne w przestrzeni publicznej. Aktualnie świat cyfrowy rozszerza i przenika świat rzeczywisty: Pokemon Go, gry, aplikacje AR, gry 3D i komunikatory. Powstaje więc pytanie, jakie w tym świecie są możliwości dla Kościołów? Jak można „rozszerzyć” świat, by zanieść ludziom przesłanie o Bogu? Czy można posłużyć się rozszerzoną rzeczywistością lub wirtualną rzeczywistością jako narzędziem ewangelizacyjnym? W jaki sposób można ją wykorzystać? Jeśli internet jest przestrzenią wymiany doświadczeń, poglądów politycznych i religijnych, to dlaczego nie miałby otwierać Kościołów jeszcze inaczej, rozszerzyć przestrzeń wspólnoty poza kościelne mury?

Nad powyższymi kwestiami oraz wieloma innymi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy konferencji. Pomogą w tym wystąpienia:

Znajdzie się również miejsce na prezentacje projektów uczestników konferencji oraz przegląd aktywności związanych z obchodami jubileuszu 500 lat reformacji w Europie.

Konferencja odbywa się wyłącznie w języku angielskim.

Stroną organizacyjną konferencji w Polsce zajmuje się Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Program wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest na stronie www.ecic.mobi.

Koszt udziału w konferencji: 400 Euro (dla uczestników z Polski, przewidziane jest dofinansowanie, można o nie wystąpić przy okazji rejestracji).

Termin rejestracji upływa 24 marca.