Pokaż wyszukiwarkę
Sprache:

Była dyrektor Towarzystwa Biblijnego nie żyje

19 lipca 2019 Była dyrektor Towarzystwa Biblijnego nie żyje

Barbara Enholc-Narzyńska 17 marca 2018 r. podczas prezentacji Biblii Ekumenicznej w warszawskim Muzeum Etnograficznym (fot. Michał Karski)

 

W wieku 87 lat zmarła Barbara Enholc-Narzyńska – wieloletnia dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce (wcześniej Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego) i inicjatorka ekumenicznego przekładu Biblii.

Barbara Enholc-Narzyńska urodziła się w 1931 r. Była córką Aleksandra Enholca, dyrektora Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Polsce w latach 1920–1967. W 1954 r. ukończyła teologię ewangelicką na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Brytyjskim i Zagranicznym Towarzystwie Biblijnym w Polsce (od lat 90. Towarzystwie Biblijnym w Polsce) – najpierw jako asystentka, następnie zastępczyni dyrektora, a w 1967 r. zastąpiła ojca na stanowisku dyrektora tej ekumenicznej instytucji. Funkcję tę pełniła do przejścia na emeryturę w 2003 r.

W czasie, gdy była dyrektorem, Towarzystwo Biblijne wydało kilka istotnych pozycji z zakresu literatury biblijnej, w tym dwa przekłady Biblii używane obecnie w kilku polskich Kościołach – Biblię Warszawską i Nowy Testament w przekładzie ekumenicznym. Prace nad tym drugim przekładem rozpoczęły się w 1995 r. właśnie z inicjatywy Barbary Enholc-Narzyńskiej. W 2001 r. ukazał się Nowy Testament, zaś cała Biblia w 2017 r., już za kadencji jej następczyni – Małgorzaty Platajs.

Barbara Enholc-Narzyńska była również przewodniczącą Komisji Kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1976–1989. Jako dyrektor Towarzystwa Biblijnego, które jest członkiem stowarzyszonym PRE, zasiadała w jej prezydium z głosem doradczym.

Barbara Enholc-Narzyńska zmarła 17 lipca. Pozostawiła męża bp. Janusza Narzyńskiego – zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w latach 1975–1991 i prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1983–1986. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 lipca o godz. 12 w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2A w Warszawie, a następnie na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej 42.

 

Zobacz też: Towarzystwo Biblijne w Polsce