Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Apel o solidarność w pomocy imigrantom

3 października 2014

CCMEW pierwszą rocznicę zatonięcia łodzi z imigrantami u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa Komisja Kościołów ds. Migrantów w Europie wzywa Kościoły, rządy i instytucje europejskie do podjęcia działań w celu przeciwdziałania takim tragediom.

3 października 2013 r. łódź z imigrantami z Afryki zapaliła się i zaczęła tonąć u brzegów Lampedusy. Zginęło 366 osób. Komisja Kościołów ds. Migrantów w Europie (CCME) zwraca uwagę, że w minionym roku wprawdzie podjęto działania przeciwdziałające takim tragediom, dzięki czemu uratowano 90 tys. imigrantów, ale mimo tego ponad 3 tys. osób próbujących przedrzeć się przez Morze Śródziemne utonęło.

W oświadczeniu wydanym w rocznicę tragedii u brzegów Lampedusy CCME przypomina, że podobne katastrofy mają miejsce również w innych miejscach – na wodach terytorialnych Hiszpanii, Włoch, Cypru, Malty czy Grecji. Konflikty i wojny powodują rosnącą falę uchodźców, np. na Bliskim Wschodzie. CCME wzywa państwa Unii Europejskiej do solidarności w pomocy imigrantom – tak, aby państwa pierwszego kontaktu nie zostały osamotnione w rozwiązywaniu tego problemu.

„Pamiętając tych, którzy zginęli, wzywamy do zaangażowania się w przeciwdziałanie takim katastrofom [jak u brzegów Lampedusy – przyp. red.], ochrony i wsparcia uchodźców oraz okazania solidarności” – czytamy w oświadczeniu Komisji Kościołów ds. Migrantów w Europie.


Zobacz też:
Komisja Kościołów ds. Migrantów w Europie