Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Apel o pomoc dla Japonii

19 marca 2011

Po trzęsieniu ziemi i tsunami, które dotknęły w ostatnich dniach Japonię, Kościoły w Polsce i na świecie apelują o pomoc dla ofiar kataklizmu. Zbiórki pieniężne prowadzą m.in. Caritas Polska, Diakonia Polska oraz Prawosławne Dzieło Miłosierdzia Eleos.

Trzęsienie ziemi o sile dziewięciu stopni w skali Richtera miało miejsce 11 marca w północno-wschodniej Japonii. Jego następstwem była dziesięciometrowa fala tsunami, która zalała miasta i osiedla regionu Tōhoku. Kataklizm przyniósł ofiary śmiertelne, których liczbę na razie trudno oszacować. Wiele osób zostało bez dachu nad głową. Ponadto doszło do awarii w elektrowniach atomowych.

Społeczność międzynarodowa, organizacje pozarządowe, a także Kościoły na całym świecie organizują pomoc dla Japonii.

„Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi oraz tsunami, które tak tragicznie dotknęły w ostatnim tygodniu mieszkańców północnej-wschodniej Japonii, chcemy jako Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, włączyć się także w ogólnopolską oraz światową akcję niesienia pomocy osobom poszkodowanym” – napisali w swym apelu o pomoc dla ofiar kataklizmu zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec oraz prezes Diakonii tego Kościoła bp Ryszard Bogusz.

Diakonia organizuje pomoc w porozumieniu z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Japonii, który 14 marca powołał Biuro Udzielania Środków Pomocowych. „Każdy przekazany przez nas, chociaż najmniejszy dar, jest świadectwem naszej solidarności i miłości bliźniego przekraczającej wszelkie bariery, kulturowe i geograficzne” – podkreślają w swym apelu bp Samiec i bp Bogusz, prosząc o wpłaty na rzecz ofiar kataklizmu.

W Polsce zbiórki pieniężne na rzecz osób poszkodowanych w Japonii prowadzą m.in. Caritas Polska oraz Prawosławne Dzieło Miłosierdzia Eleos, a także organizacje pozarządowe, np. Polska Akcja Humanitarna.

O modlitwy i wsparcie Japończyków apelują też światowi liderzy kościelni. Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit zaapelował o pomaganie ofiarom w każdy możliwy sposób. – Ufamy, że Kościoły na całym świecie pokażą swoją solidarność – powiedział.

źródło: diakonia.org.pl/ŚRK

__________________

Więcej o pomocy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii (m.in. numery kont, na które można wpłacać pieniądze na pomoc dla ofiar):