Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Apel do seniorów

20 stycznia 2018

W związku ze zbliżającymi się Dniami Babci i Dziadka przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, w którym najbardziej zagrożonymi uczestnikami są właśnie seniorzy. To element kampanii „Świeć przykładem”, prowadzonej wspólnie przez Policję, Konferencję Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego i Polską Radę Ekumeniczną.

We wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej ogłosili wspólny apel, w którym razem zachęcają do włączenia się w akcję „Świeć przykładem” i noszenia elementów odblaskowych, które ułatwiają kierowcom dojrzenie pieszych na drodze po zmierzchu (pisaliśmy o tym tutaj). Z analiz policyjnych wynika, że najbardziej zagrożonymi uczestnikami ruchu drogowego są seniorzy. W trosce o ich bezpieczeństwo i z okazji Dni Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia) przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Babciu, Dziadku, pamiętajcie o tym, aby:

Babciu, Dziadku, pamiętajcie, że nie wolno wchodzić na jezdnię:

Babciu, Dziadku, noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Noście je obowiązkowo, gdy poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym!

Co do zasady, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Babciu, Dziadku, pamiętajcie, że jeżeli Wy widzicie nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Was widzi.

Babciu, Dziadku, „za kierownicą” szczególnie pamiętajcie o:

Babciu i Dziadku, dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego!